Za oponou módního průmyslu
V polovině listopadu navštívila naši školu Rozárie Haškovcová, aktivistka věnující se udržitelnosti a environmentální politice, s cílem představit mladým lidem problematiku módního průmyslu.
Interaktivní workshop „Made in China: za oponou módního průmyslu“ proběhl za den celkem třikrát, vždy v devadesátiminutovém bloku. Zúčastnění se seznámili s problematikou fast fashion, snažili se identifikovat různé materiály, analyzovali vlastní oblečení, jeho původ, materiál a možný způsob výroby. Dozvěděli se také užitečné informace o slow fashion a dostali tipy na udržitelný šatník.
Jako první se hned ráno workshopu zúčastnili studenti předmaturitního ročníku pedagogického lycea. A právě zde se zrodila myšlenka na samotné pozvání Rozárie na naši školu, konkrétně u Adély Jordánové, která sama hodnotí program velmi pozitivně. „V úterý jsme se zúčastnili přednášky od slečny Rozárie Haškovcové o fast fashion, tedy rychlé módě. Rozárie je jen o něco málo starší než studenti na naší škole, proto přednášku skvěle přizpůsobila. Komplexně popsala problémy o fast fashion, od znečišťování vody, konzumní společnost, až po lidská práva a pracovníky, kteří nedostávají dostatečnou mzdu. Zahrnula i interaktivní složku, kdy jsme měli např. určit, jestli je materiál přírodní nebo syntetický.“
Dopoledního programu se zúčastnil druhý ročník sociální činnosti. Anna Kliková zhodnotila úspěšnost workshopu ve třídě s důrazem na individuální odpovědnost každého z nás. „Jsem ráda, že taková přednáška proběhla i na naší škole a měli jsme tu možnost se jí zúčastnit. O tomto tématu víme velmi málo a je nutné začít šířit povědomí i o téhle problematice. Slečna, která vedla celý tento workshop, nám to jasně a stručně vysvětlila. Nic nezabarvovala a lidově řečeno nemazala nám med kolem pusy. Bylo šokující se dozvědět, kolik lidských životů stojí za jedním trendy kouskem oblečení. A jakou nesmyslnou částku za něj ti, kteří ještě žijí, dostanou. Myslím si a doufám, že to každého z nás alespoň na chvíli donutilo přemýšlet o tom, zda s tímto souhlasíme a jestli je to v zásadě lidských práv korektní, anebo se v této rovině chystáme něco změnit. Ať už v našem myšlení, postavení k tomuto problému a tématu či prověřování značek, do kterých investujeme své peníze.“
Na samotný závěr dne přišel na řadu maturitní ročník sociální činnosti. Byť by se téma módy mohlo zdát jako převážně ženské téma, je to pouze zdánlivý dojem, o čemž nás přesvědčuje i Patrik Štěpánek, který vyhodnotil důležitost workshopu globálně, environmentálně a s důrazem na etiku módního průmyslu. „Přednáška přinesla zajímavý pohled na spojení módy, ekologie a problémů spojených s levným oblečením. Její vášeň a znalost představily odvážný obraz o tom, jak oděvní průmysl ovlivňuje svět a každodenní život lidí. Zaznělo mnoho faktů o dopadech levného oblečení na životní prostředí a pracovní podmínky. Přednáška mě nutí přemýšlet o nákupních zvyklostech a o tom, jak můžeme jako spotřebitelé přispět k udržitelnějšímu a etičtějšímu oděvnímu průmyslu.“
Ve všech třídách bylo znát, že aktivita Rozárie zanechala silnou stopu, protože se nám díky ní podařilo opravdu nahlédnout za oponu módního průmyslu. A byť jsou určitá zjištění znepokojivá, alespoň víme, co můžeme zlepšit.
Mgr. Eva Malíková; Adéla Jordánová;
Anna Kliková; Patrik Štěpánek