Nejen školou živ je student
Školu tvoří učitelé, budova, ředitel, ale především sami studenti. Škola totiž musí žít! Nahlédněte do studentského života, přečtěte, co „hýbalo“ školou GPOA Znojmo v minulém roce.
Dračí lodě mají na naší škole stále dobrou pověst
Tradiční akce s přátelskou atmosférou na řece Dyji, která je již neodmyslitelně spojována se Znojmem, to jsou znojemské závody dračích lodí. Čtrnáctý ročník dračích lodí nabídl vynikající zábavu, atraktivní podívanou a spoustu adrenalinu. Závodilo se v areálu dračích a vodních sportů na Dyji pod Sedlešovickým mostem v blízkosti Louckého kláštera.
Závodu se zúčastnili vybraní žáci z různých tříd, kteří se nebojí vody a jsou sportovně založení. Posádka byla složena ze 17 chlapců a 4 dívek. Naše škola GPOA zahájila úspěšně první jízdu výhrou, kterou pokračovala až do samotného finále. Po celém dnu plného adrenalinu, napětí a soutěživosti posádka GPOA zaslouženě zvítězila. Na závěr akce byli soutěžící pozváni na slavnostní vyhlášení vítězů. Studenti hrdě převzali putovní pohár, který je nyní vystaven v naší škole. Tímto si také zajistili postup na mistrovství České republiky.
Cambridgeské zkoušky
Přímo do naší školy přijeli examinátoři z partnerského Cambridge Centra P.A.R.K. z Brna. Za velkého zájmu našich studentů všech oborů zde totiž probíhaly jazykové zkoušky z angličtiny v úrovni B1 a B2.
Protože se tyto zkoušky na naší škole nekonaly poprvé, vše se rozjelo jako dobře promazaný stroj. Všech 46 přihlášených studentů absolvovalo několikahodinovou písemnou část zkoušky i její ústní část.
Na výsledky si studenti museli počkat celý měsíc, ale všichni uspěli! Někteří dokonce dosáhli úrovně C1. V maturitním ročníku budou moci všichni tito úspěšní studenti žádat ředitele školy o to, aby již nemuseli skládat celou maturitní zkoušku z anglického jazyka, protože certifikát ji dostatečně nahrazuje. A navíc: ti s trvalým pobytem ve Znojmě si mohou nechat zkoušku proplatit z městského programu Kolumbus.
Z důvodu velkého zájmu našich studentů o zkoušky Cambridge plánujeme pozvat partnerskou jazykovou školu P.A.R.K. k nám do školy opět za rok.
Španělsko našima očima
Naše týdenní exkurze do Španělska začíná! V pondělí ráno jsme dorazili do první plánované destinace, a to do Monaka. Návštěva tohoto středomořského knížectví byla opravdu působivá. Po příjezdu nás přivítal východ slunce nad klidným azurovým mořem, jež bylo kotvištěm mnoha luxusních jachet.
V noblesním prostředí palmových a sukulentních zahrad nás oslovilo ikonické kasino Monte Carlo i prohlídka oceánografického muzea. Nocovali jsme ve francouzském městě Nîmes a v úterních ranních hodinách následovalo pokračování výpravy do Španělska. Hned první zastávka ve španělském městečku Figueres nás potěšila. Nachází se v něm totiž muzeum nejslavnějšího surrealistického umělce, a to Salvadora Dalího. Následovala prohlídka odlehlého přístavního městečka Cadaqués, které nás ohromilo svým rázem malebných perlových uliček v prostředí romantického zálivu.
Ubytování v městečku Calella splňovalo veškeré naše očekávání včetně vlastní kuchyně a koupelny nebo terasy, na které jsme při teplých večerech hráli karty. Středeční poznávání začalo exkurzí do majestátního chrámu Sagrat Cor na kopci za Barcelonou. Po prohlídce chrámu jsme zamířili na světově proslulý fotbalový stadion Barcelony a na závěr ještě přišla výprava do Pyrenejí. Z horských tras bylo možné pozorovat zdejší nádherný reliéf rozlehlých vrásnitých údolí porostlých olivovníky. Z údolí se tyčily zaoblené žulové skály, jež ukrývaly odlehlý klášter Montserrat, se známou Černou Madonou. Jeho návštěva v panoramatickém prostředí byla opravdu jedinečná při pomyšlení na to, že jenom pár kilometrů od nás přechází tyto divoké skály v pohodové palmové pláže.
Naše kulturní obzory nabývaly nových poznatků i ve čtvrtek, a to při prozkoumání historického městečka Girona. Odpoledne se mnozí z nás konečně dočkali neodolatelně lákavého moře. Rozsáhlá pláž byla celá jenom naše, a proto jsme se neostýchavě vrhli do neklidné vody. Následně se někteří účastníci zájezdu zahrabávali do písku, stavěli hrad nebo si jenom užívali exotického prostředí pláže a sluníčka.
Poslední den nás čekala největší výzva, a totiž prozkoumání architektonického a kulturního bohatství Barcelony. Poznávací výprava se nesla převážně v duchu snad nejznámějšího španělského architekta – Antonia Gaudího, působícího v epoše modernismu. V metropoli nás uvítal okázalý chrám Sagrada Família.
Z budoucího nejvyššího chrámu na světě jsme hbitě vyrazili do Gaudího zahrady neboli Parque Güell. Nechyběla ani ikonická kaplička s kostkovanou věží nebo barevný mozaikový ještěr. Na závěr jsme měli možnost nakoupit domů suvenýry nebo se jenom projít historickou částí města. Posledním pátečním srazem pod Kolumbovým pomníkem začala naše, lehce sentimentální, cesta zpátky domů. Španělská kultura je opravdu jedinečná. Nečekali jsme, že tak daleko od nás mají stále tolik ráznou a obdivuhodnou evropskou kulturu, která však v prostředí olivovníků a palem nabírá nesrovnatelnou, až mírně exotickou podobu.
GPOA Znojmo