logo
|
Přihlášení
Aktivace předplatného
Nezávislé noviny s tradicí od roku 1919
  • Úvod
  • Události
  • Krimi
  • Kultura
  • Sport
  • Rubriky
    • Jak to vidí studenti
    • Divoký zelinář
  • O nás
  • Předplatné
  • Kontakty
  • Vydání
Jak to vidí studenti
22.3.2022 10:23

Koloběžka: Utíkej, kdo můžeš

Rok od roku se s nimi setkáváme stále častěji. Může za to jejich poměrně přístupná cena. Ale ví vůbec takový běžný uživatel těchto dopravních prostředků, do čeho se vlastně pouští? 



Jízdní kolo samo o sobě je poměrně jednoduché na ovládání. Jenže si představte kolo, který dokáže jet i do kopce rychlostí více než 25 kilometrů za hodinu.  Navíc je toto vaše kolo o 10 kilogramů těžší než obyčejné. Člověk, který jede s takto těžkým strojem dolů z kopce, nabere větší rychlost, hůř manévruje, brzdná dráha je o hodně delší. V rychlosti jsou najednou větším problémem díry a vůbec nerovnosti terénu. To platí i v zatáčkách, kde se může lehce stát, že vám podjedou pneumatiky a vy spadnete na zem. Rychlost kola a jeho váha mohou jezdce nepříjemně překvapit.  

Elektrokol se dotýkají stejná pravidla jako obyčejných jízdních kol, mohou tedy jezdit po silnicích, po cyklostezkách. Jenže všichni víme, že kola, a to i elektrokola, jezdí po chodnících. Dovedete si představit, když se proti nic netušícímu chodci vyřítí stroj o váze mnohdy až 22 kilogramů rychlostí 25 kilometrů za hodinu? Srážka chodce s elektrokolem je pro oba velmi nebezpečná. Problémem elektrokola je tedy cyklista, který musí být zdatný v ovládání svého silného stroje. 

Oproti kolu se jeví koloběžka malým až přátelským strojem. A už vůbec ne nebezpečným. Opak je pravdou. I obyčejná koloběžka je zcela nestabilní a poměrně těžko ovladatelná sama o sobě. Přidejte k ní rychlost, motor a máte zbraň hromadného ničení. Díky jejím maličkým kolečkám je jakákoliv díra, obrubník či retardér velký problém, který při větší rychlosti (je povoleno jet až 25 kilometrů za hodinu) většinou nekončí dobře. Taková rychlost + neovladatelnost = neštěstí. 

Vůbec vám nemusí být jasné, kde by koloběžka měla jezdit. Cyklostezky, které jsou pro koloběžky povolené, ve městě chybí. Silnice? Nebezpečné. Faktem je, že každý koloběžkář raději použije chodník, i když se to nesmí. Na jaře a v létě, když nastane pro koloběžkáře ráj, tak sviští kolem chodců, co to jde. Přestože na chodníku nesmí za žádných okolností překročit rychlost 6 kilometrů za hodinu. To je rychlost chůze! Divíte se, že vás míjí koloběžkáři rychlostí znatelně větší? Nedivte se a rychle uhýbejte. 

Článek napsal jako varování student oktávy školy GPOA Šimon Servít.

Problému elektrokol a koloběžek se vloni věnoval ve své ročníkové práci.



< My, Rusové, umíme vyrábět spíš rakety než výrobky pro vlastní děti
Uprchlíci nemůžou za drahej benzin >

Čtěte dále

0e992e85-krum1.jpeg
Prokrastinace: Nejlepší způsob jak nedělat nic, ale i tak se cítit zaneprázdněně
9fb5d65c-ondrej-pitlach-predseda-krajskeho-studentskeho-snemu-7-10-2024-4-foto.jpeg
„Předseda na druhou“: Ondřej Pitlach o vedení krajského studentského sněmu i školního parlamentu
3728be13-krum1.jpeg
Náhoda nebo osud?
5c258437-krum1.jpeg
Třídenní kolonizace Jižních Čech

Naši partneři

NESON s.r.o. - vydavatel týdeníku Znojemsko
Mariánské náměstí 965/6
669 02 Znojmo
IČ: 00351385, DIČ: CZ00351385

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Ceník inzerce

Odběr novinek e‑mailem

Zadejte svůj e-mail a už Vám neutečou žádné novinky

Comgate

Znojemsko 2024, Copyright © NESON s.r.o.

eclair design | Pagebuilder

logo
Úvod
Události
Krimi
Kultura
Sport
Rubriky Submenu
Jak to vidí studenti
Divoký zelinář
O nás
Předplatné
Kontakty
Vydání
Přihlášení
Aktivace předplatného
×