Dům z odpadků? Proč ne?!
Vážení čtenáři, v pondělí 20. listopadu nás navštívil proděkan Fakulty stavební VUT, pan docent Zdeněk Dufek. O dva týdny později, ve středu 6. prosince, se padesátka studentů seminářů z fyziky, chemie a matematiky vydala do jednoho z výzkumných center výše zmíněné fakulty VUT v Brně.
Akce začala v Moravském Krumlově na nádraží, odkud jsme se v doprovodu paní Sobotkové a paní Šenflokové vydali do Brna. Když jsme tramvají dojeli na konečnou k Technologickému parku, rozdělili jsme se na dvě skupiny. Zatímco skupinka maturantů vedená paní Šenflokovou se vydala přímo do jedné z budov fakulty, my, “třeťáci“, jsme s paní Sobotkovou zamířili do výzkumného centra AdMas.
Zde jsme dostali pracovní listy a opět jsme se rozdělili – tentokrát na tři menší skupinky po 6 až 7 lidech. Náš oddíl se vydal do suterénu, kde jsme pod elektronovým mikroskopem pozorovali různé stavební materiály a naším úkolem bylo tipovat, který je který. Nejvíc nás samozřejmě zajímala cena elektronového mikroskopu, která byla před deseti lety zhruba deset milionů korun.
Následně jsme se vyměnili s jinou skupinkou a počítali hustotu různých typů betonů (do té doby někteří z nás ani nevěděli, že není beton jako beton) a jejich pevnost. Vyšlo nám, že betonová kostka by měla vydržet zátěž vyšší než 60 tun, což se nám také v následné praktické zkoušce potvrdilo.
V závěru návštěvy výzkumného centra jsme zavítali do dílny, kde se testovala tepelná odolnost různých stavebních materiálů. Kupříkladu jsme si sami mohli ve speciální peci vyzkoušet, že taková sláma nevydrží vůbec nic, když celá shořela… Jiné “typičtější“ stavební materiály vydržely mnohem déle.
Vyměnili jsme se se skupinou paní Šenflokové a vydali se do jedné z budov fakulty, kde sídlí vodaři. Měli jsme možnost podívat se na videa stavby tzv. „zeleného parkoviště“ nebo na záběry přímo z kanálů, kam se vodaři zde působící často vydávají. Nejvíce nás zaujala příhoda při stavbě nového tunelu pro tramvaje, kde záhadně mizel beton. Později se zjistilo, že všechen skončil kvůli špatnému územnímu plánu právě v kanálu.
Následovala venkovní prohlídka areálu a také dílny, kde vymýšlejí, jak z tříděného odpadu vyrábět stavební materiály. Je to skvělá příležitost, jak v budoucnu stavět domy ekologičtější formou. Venku jsme neodolali vrstvě sněhu, a proto jsme si také vyzkoušeli, jaké to je koulovat se přímo v areálu FAST VUT.
Ačkoli někteří z nás, budoucích lékařů a právníků, po vstupu do výzkumného centra zjistili, že jsou tady spíše omylem, všichni jsme si návštěvu se zvídavými výrazy na tvářích nakonec užili.
Ondřej Pitlach, Kvinta