Stromy za dvanáct milionů pomohou napravit to, co napáchal člověk
Téměř čtyři kilometry dlouhý a patnáct metrů široký lán orné půdy se rozhodlo vedení Dyjákovic přeměnit ve větrolam. „Chtěli jsme využít možnosti, které nabízí Státní pozemkový úřad,“ uvedl starosta obce Josef Gajdošík s tím, že větrolam pomůže nejen krajině a zemědělcům, ale také zabrání vysušování půdy a divoké zvěři poskytne přirozený kryt.

„Jedná se o realizaci opatření zaměřených nejen na výsadbu zeleně v krajině, ale v případě znojemského okresu především ke snížení účinnosti větrné eroze. Postupně se tak odstraní negativní dopady intenzivní zemědělské velkovýroby na strukturu krajiny,“ informovala Lenka Růžková, tisková mluvčí Státního pozemkového úřadu.
Větrolam, jehož výsadba začne po prázdninách, vyroste jižně od obce směrem ke státní hranici s Rakouskem. Ve skladbě dřevin budou převažovat javory, duby, habry, lípy, jeřáby a třešně ptačí.
„Výběr dřevin pro výsadbu byl zvolen tak, aby co nejvíce odpovídal potenciální přirozené vegetaci v lokalitě s ohledem na požadovanou funkci jednotlivých typů v rámci pěstebního schématu a byly zohledněny vlhkostní poměry v řešeném území,“ vysvětlila Růžková.
Předpokládané náklady včetně následné tříleté péče dosahují bezmála dvanácti milionů korun.
Veřejná zakázka bude hrazena ze zdrojů Státního pozemkového úřadu, jelikož obec by výsadbu z vlastních zdrojů pokrýt nebyla schopna.
-bur-