Vyprávění s Janem Krejčím o blížícím se Šramlfestu
Dobrý den, Jane. Vím, že jste spoluorganizátor Šramlfestu, který ve Znojmě proběhne 28. - 29. července…
Co by se dalo o letošním 16. ročníku říci? (úsměv)
Především jsme velmi rádi, že i letos festival bude! Atmosféra je v oblasti pořádání kulturních akcí stále mírně turbulentní a v mnoha věcech nepředvídatelná. Věříme ale, že i letos se na 16. ročníku podaří představit kvalitní dvoudenní program.
Co byste rád doporučil? (úsměv)
Nejlépe, aby diváci přišli včas po oba dny a neuniklo jim z programu nic. Každý rok se snažíme pozvat kvalitní kapely z různých žánrů alternativní scény, aby celková dramaturgie festivalu byla zajímavá pro širší publikum. I letos je každá kapela něčím jedinečná. Například znojemští Chora Sfakion jsou velkou nadějí a jistě stojí za pozornost každého místního patriota. Osobně se nejvíce těším v sobotu na německé “živé techno” v podání jazzového tria LBT a v sobotu na britské Honeyfeet, o které usilujeme již delší dobu. Milovníkům elektronické hudby bych doporučil sobotní vystoupení WWW NEUROBEAT. Rád bych zmínil i skvělé blues rockové uskupení ze Švédska s názvem Black River Delta a z českých kapel určitě Krajinu Ró, která představí své nové indie rockové album. Celým program včetně divadel diváci najdou na www.sramlfest.cz.
Jaká je vlastně idea Šramlfestu?
Původní myšlenka byla přinést současnou alternativní scénu a pouliční umění do veřejných prostor našeho města. Žánrově se festival v průběhu času proměňuje, nicméně stále bychom chtěli zůstat festivalem alternativním, který kombinuje kvalitní alternativní hudbu, divadlo a výtvarné umění.
Čím se liší od jiných „festů“? (úsměv)
Samozřejmě tím, že se odehrává v našem krásném Znojmě v jedinečném prostoru Na Káře s výhledy na údolí Dyje. V dramaturgii se snažíme lákat spíše na nové objevy než na známá jména. Specifikem v programu festivalu je určitě i dražba uměleckých děl místních umělců a také každoroční změna vizuálu festivalu (web, plakát), kdy oslovujeme místní grafiky. Autorem letošního plakátu je člen týmu Na Věčnosti, Filip Stejskal.
Co předcházejících patnáct ročníků?
Malý lokální festival se skvělou atmosférou! Festival se původně odehrával na Mikulášském náměstí, poté se přesunul na Káru. Festival rostl a potřeboval více místa, ale stále si zachovává rodinnou atmosféru. Poslední ročníky se nám více daří oslovovat i kapely ze zahraničí, což rozšířilo možnosti hudebních žánrů objevujících se na pódiu festivalu. Určitě ale nechceme zamrznout na konkrétní podobě Šramlfestu. Festival necháváme unášet současnými trendy a vybíráme z nich to, co nám přijde zajímavé.
Co bylo pro vás zatím největším „fest“ zážitkem?
Těžko vybrat poctivě jeden největší zážitek. Na závěr prvního ročníku to bylo zjištění, že vůbec můžeme a snad i umíme festival zorganizovat. To je tak trochu každoročně zážitek sám o sobě. O “veselou historku z nátáčení” se např. postaral vítr v roce 2012, kdy nám festival během pěti minut v podstatě odletěl. Pro organizátory je ale hlavním každoročním zážitkem, když se festival vydaří bez vážnějších kiksů a jsou spokojení diváci i interpreti.
Co byste ještě rád řekl?
Určitě bych rád vyzdvihl celý Šramltým. Jsme skupina lidí, kteří festival pořádají navzdory nedostatku financí, času, práci, rodinám již šesnáctým rokem z důvodu oživení znojemské kulturní scény a budu rád, když festival dotáhneme minimálně do dvacátých narozenin. Chtěl bych také poděkovat za podporu Města Znojma, Znojemské Besedy, JMK, MKČR a všem znojemským sponzorům, bez nichž by tento festival nebyl možný...
Jane, děkuji za rozhovor.
Libor Duchoň
foto: archiv KJ