logo
|
Přihlášení
Aktivace předplatného
Nezávislé noviny s tradicí od roku 1919
  • Úvod
  • Události
  • Krimi
  • Kultura
  • Sport
  • Rubriky
    • Jak to vidí studenti
    • Divoký zelinář
  • O nás
  • Předplatné
  • Kontakty
  • Vydání
Přeplaťte si nás! Nyní jen za 15,- Kč
Reklama Adsense
Reklama Adsense
Kultura
25.6.2019 00:00

Procitlé sklo – tajemství šatovské brusírny

V příbězích z historie českého sklářství se nečekaně objevují nové souvislosti, které objasňují například způsob fungování obchodních vztahů mezi velkými sklárnami a jejich méně známými subdodavateli. Do slavné historie největších českých skláren v západních a jižních Čechách, s tradicí, která přesahuje staletí, můžeme díky nedávnému nálezu pozůstalosti sklářské brusírny v Šatově u Znojma vsunout střípek poznání s nově zjištěnými fakty a informacemi, které doplňují dosavadní historický pohled.



Od roku 1922 až do roku 1933, kdy zanikla akciová společnost Karlovarské továrny na křišťálové sklo, Ludwig Moser a synové a Meyrův synovec, fungovala v Českých Velenicích významná brusírna Josefa Langera (*30. 10. 1891-†28. 5. 1970), která byla v obchodním vztahu s tímto podnikem jako externí dodavatel zušlechtěného výrobku. V zapomenutém areálu jejího posledního působiště po roce 1935 přesunutého do Šatova u Znojma – na trati mezi Prahou a Vídní – se dochovaly zásoby desítek výrobků barevného toaletního skla ze  sklárny Moser a Meyr, právě z období kolem roku 1925, které byly prokazatelně vytvořeny podle návrhů představitelů Wiener Werkstätte, a velké množství nápojového a dekorativního skla Moser v hotových verzích, i jako polotovary.

Jde zejména o prsteníky a flakony ametystového a smaragdového odstínu s čirou kulovitě dobrušovanou zátkou, bez firemní značky, ale jasně identifikovatelné podle zachovaných dobových vzorníků v archivu sklárny Moser označených písmenem W a číselným kódem, které nebyly doposud věcně doloženy ani publikovány.

Kromě tohoto významného nálezu se podařilo pozůstalost identifikovat a určit provenienci řady neznačených výrobků, které byly v působišti brusírny nalezeny, ať už to byly vlastní výrobky nebo sklo získané na prodejních akcích. Tzv. „šatovská sbírka“ obsahuje kromě vlastní broušené produkce 46 položek zajímavých příkladů českého skla, které majitel firmy a jeho syn Oldřich (*28. 1. 1929-†16. 4. 2005) sbírali pro vlastní vzdělání a potěchu. Díky spolupráci muzea s rodinou Langerových a s odbornicí na sklo Alenou Krkoškovou se podařilo tuto ojedinělou kolekci mapující „historii jedné brusírny“ prostřednictvím nákupu podpořeného MKČR zakoupit do sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě a poté prezentovat touto výstavou na znojemském hradě.

-karm-

< Smutný příběh aneb Byt či nebyt?
Natálie Svatoňová:Tanec je prostě výjimečný a nejde ničím nahradit >
fbb94de2-image-proxy.png
Přednáška 60 let archeologické expedice v Těšeticích
2d780395-image-proxy.jpeg
Letní hradovánky
bd03cf59-franko-klisovic.jpeg
Hvězdně obsazená opera již zazněla v Ostravě. Nyní se chystá do Znojma
ce5df387-w-prell-dolni-namesti.jpeg
Výstava připomíná město za éry prvního českého starosty
Reklama Adsense

Naši partneři

NESON s.r.o. - vydavatel týdeníku Znojemsko
Mariánské náměstí 965/6
669 02 Znojmo
IČ: 00351385, DIČ: CZ00351385

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Ceník inzerce

Odběr novinek e‑mailem

Zadejte svůj e-mail a už Vám neutečou žádné novinky

Comgate

Znojemsko 2024, Copyright © NESON s.r.o.

eclair design | Pagebuilder

logo
Úvod
Události
Krimi
Kultura
Sport
Rubriky Submenu
Jak to vidí studenti
Divoký zelinář
O nás
Předplatné
Kontakty
Vydání
Přihlášení
Aktivace předplatného
×