Vlci se vrací na Znojemsko
Po více než sto letech se na Znojemsko a do Národního parku Podyjí vrací vlk obecný. Jeho návrat není náhodný, ale součást širšího trendu přirozené migrace šelem zpět do české krajiny. Informoval o tom Národní park Podyjí s tím, že odborníci vítají jejich ekologickou roli, přesto apelují na veřejnost i chovatele hospodářských zvířat na obezřetnost a spolupráci.
Foto: Christel SAGNIEZ (Pixabay)
Vlk obecný (Canis lupus) byl v Česku na přelomu 19. a 20. století zcela vyhuben. Dnes se díky migraci ze Slovenska, Polska, Německa a Alp opět objevuje i v regionech, kde dosud chyběl – naposledy právě na jihu Moravy. Na Znojemsku a v okolí Podyjí bylo v posledních letech zaznamenáno přibližně deset důvěryhodných pozorování těchto šelem.
„Vlci mají v přírodě nezastupitelnou roli. Regulují populace kopytníků a tím přispívají ke zdraví ekosystémů,“ uvádí Správa NP Podyjí. Predátoři odstraňují především slabé a nemocné jedince, čímž napomáhají k rovnováze v přírodě i menším škodám na lesních porostech.
Zatím není jisté, zda se na Znojemsku vytvoří trvalá vlčí smečka. Terén Podyjí tomu příliš nenahrává, přesto tuto možnost odborníci zcela nevylučují. Vlci se zpravidla lidem vyhýbají a přímé setkání je velmi vzácné. Pokud by k němu přesto došlo, doporučuje se zachovat klid, pomalu se vzdálit a vlka nechat odejít.
Pro případ střetu s hospodářskými zvířaty stát nabízí kompenzace i finanční podporu pro preventivní opatření, jako jsou elektrické ohradníky nebo pastevečtí psi. Chovatelé mohou čerpat dotace na zabezpečení svých stád v oblastech s opakovaným výskytem vlka.
Na webu www.navratvlku.cz jsou dostupné všechny potřebné informace – od hlášení pozorování, přes postup při škodní události, až po možnosti dotací. „Věříme, že společným úsilím lze zajistit bezpečné soužití člověka a velkých šelem,“ uzavírá tým odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
-rz-
Foto: Christel SAGNIEZ (Pixabay)