U Božic vzniká nová kolonie syslů
Na bývalém letišti mezi obcemi Božice a Borotice vzniká nová populace kriticky ohroženého sysla obecného. Prvních 147 syslů bylo dovezeno loni ze Slovenska, letos se kolonie rozrůstá o další zvířata. Nedávno bylo vypuštěno 18 syslů ze záchranného chovu v Zoo Brno a v těchto dnech přibylo dalších 14 syslů z nedaleké Miroslavi. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí.
Podpora návratu syslů
„Sysli odnepaměti byli součástí naší krajiny, kvůli lidské činnosti a změně krajiny ale málem vymřeli. Ministerstvo životního prostředí proto podporuje jejich návrat do krajiny. Jsem moc rád, že na jižní Moravě vzniká nová kolonie. Dovezeným zvířatům se zde zatím daří a díky monitoringu víme, že populace má již i mláďata,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
„Zakládání nových syslích kolonií na předem vytipovaných územích je jednou z mnoha aktivit, které na záchranu tohoto kriticky ohroženého hlodavce provádíme jako součást záchranného programu,“ řekla Lenka Čolobentičová, koordinátorka záchranného programu sysla obecného z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „V loňském roce jsme vypouštěli sysly na několika místech – v Českém středohoří, na letišti ve Strakonicích a právě zde na Znojemsku,“ dodala.
Proč zrovna Božice?
Koordinátorka akce Kateřina Poledníková z ALKA Wildlife vysvětlila, že pro novou populaci byla vybrána lokalita mezi Božicemi a Boroticemi, která je ideální pro život syslů. „Sysli ke svému životu potřebují často sečené travnaté plochy,“ vysvětlila koordinátorka akce Kateřina Poledníková z ALKA Wildlife, proč byla vybrána zrovna lokalita mezi Božicemi a Boroticemi.
„Bývalé letiště se totiž díky péči obce Božice přeměnilo na pestrou květnatou louku stepního charakteru,“ dodala Poledníková.
Sysli jsou vypouštěni tak, aby se hned nerozprchli do okolí pomocí metody nazvané „soft release.“ Proto se připravují malé ohrádky, které obsahují umělé nory, seno a také něco k jídlu, jako například slunečnici a ovoce.
„Sysli se na nové lokalitě chovají velmi nenápadně a plaše, proto je lze pozorovat vizuálně velmi těžko. Ale víme, že nově vybudované nory se nachází po celé sečené patnáctihektarové ploše. Z instalovaných fotopastí také víme, že některé samice již letos mají mláďata,“ popisuje výsledky Lukáš Poledník, vedoucí zoolog organizace ALKA Wildlife.
Kriticky ohrožený druh
Druhá skupinka syslů v letošním roce pochází ze záchranného chovu Zoo Brno a další z blízké Miroslavi, kde se jihomoravské kolonii syslů daří dlouhodobě velmi dobře. Díky geneticky pestrému původu zakládajících jedinců se zvyšuje šance na vytvoření stabilní životaschopné populace.
Sysel obecný je kriticky ohrožený druh, který ještě v padesátých letech minulého století byl považován za „polního škůdce“. Kvůli změnám v zemědělské krajině však sysli ztratili prostředí, ve kterém by mohli žít. V České republice přežívají sysli na posledních asi 40 lokalitách, s odhadovaným počtem přibližně 6 000 jedinců.
Poděkování za péči o lokalitu Božice-Borotice patří obci Božice, za organizační pomoc a podporu také Krajskému úřadu Jihomoravského kraje. Vypouštění syslů, péče o ně a následný monitoring je zajištěno díky finančním prostředkům Ministerstva životního prostředí, AOPK ČR a projektu LIFE Syseľ.
„Záchranné programy pomáhají v naší krajině udržet vzácné druhy rostlin a živočichů. Nyní připravujeme další, evropský projekt PROSPECTIVE LIFE nám umožní věnovat péči širšímu spektru ohrožených druhů včetně volně žijících opylovačů,“ dodává František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Zpracoval: -bur-