Promarněná příležitost
Plán znojemské radnice s vnější částí Znojemské hradu - areál pivovaru nedaleko rotundy, byl ukut v tajnosti a svým předvolebním načasováním vzbuzuje vážné pochybnosti. Záměr města, který ovlivní vzhled města na nespočet generací, a město samotné zaváže k pronájmu na 50 let, by měl být projednáván v co nejširším veřejném plénu již od prvopočátku.
Téma se neobjevilo ani na výboru pro územní a strategické plánování, který byl k tomuto účelu vytvořen. Mám neodbytný pocit, že výbor pro územní a strategické plánování neslouží svému deklarovanému účelu. Zlí jazykové tvrdí, že je to jen trafika.
Právě areál pivovaru, a diskuze o jeho budoucnosti, byla obrovská příležitost k prokázání užitečnosti výboru pro územní a strategické plánování a byla to obrovská příležitost, jak využít možností architektonické soutěže, o čemž se v souvislosti s daným areálem vedly debaty.
Zadat projekt či studii jednomu určenému subjektu je chybný přístup. Nikdo nezpochybňuje, že studio CHYBIK+KRISTOF jsou schopní architekti. Ale za cenu 1 995 000,- Kč bez DPH, schválenou na radě 6.6., (nabízí se otázka, zda je cena odvozená od složitosti úkolu nebo od hranice zakázky malého rozsahu) za urbanistickou studii by se dala uspořádat architektonická soutěž, která by prezentovala celou plejádu řešení.
Netvrdím, že soutěžit projekt na nejnižší cenu je správně, Projekt totiž není rohlík nebo tužka, které se dají před nákupem porovnat. Projekt je dílo, jehož kvalita se projeví až samotným vytvořením. Architektonická soutěž umožňuje porovnávat kvalitu přístupů a z nich vybrat transparetně ten nejlepší. Soutěž ale zároveň neznamená, že by se s prostředky nakládalo nehospodárně. Po soutěži následuje zadávací řízení, které zároveň umožňuje porovnat projekční náklady jednotlivých vítězných týmů.
Pavel Nevrkla
advokát, zastupitel Znojmo (Piráti)