logo
|
Přihlášení
Aktivace předplatného
Nezávislé noviny s tradicí od roku 1919
  • Úvod
  • Události
  • Krimi
  • Kultura
  • Sport
  • Rubriky
    • Jak to vidí studenti
    • Divoký zelinář
  • O nás
  • Předplatné
  • Kontakty
  • Vydání
Události
16.1.2023 10:39

Proč nebyli občané řádně a včas informováni o navýšení cen tepla a vody - a co bude dál?

V předposledním vydání Znojemska v roce 2022 jsem upozornila na problematiku razantního navýšení cen za výrobu tepla a teplé vody pro byty a objekty, kterým je dodává Znojemská tepelná společnost, jejímž zřizovatelem a jediným vlastníkem je město Znojmo. Pro stávající odběratele jde navíc o jedinou možnost, jak topit a používat teplou vodu, takže nemají na výběr.  



Aniž občany Znojma kdokoliv o čemkoliv předem informoval, byli donuceni prostřednictvím společenství vlastníků jednotek uzavřít na rok 2023 smlouvu na dodávku těchto komodit za cenu 1 490 korun za gigajoul včetně DPH, to jest dvaapůlnásobek ceny za rok 2022, kdy platili cenu 560 korun za GJ včetně DPH.  

Tuto „radostnou zprávu“ se totiž zástupci všech společenství vlastníků jednotek a ostatních odběratelů dozvěděli až 15. prosince roku 2022 tak, že jim byla ze strany správce, tedy Správy nemovitostí města Znojma, doručena takzvaná cenová příloha ke smlouvě na odběr tepla a teplé vody s lakonickým sdělením výše této ceny bez uvedení jakýchkoliv podrobností o tom, z čeho se cena skládá, tj. z ceny plynu a elektřiny, za které se bude topit, a ostatní náklady s výrobou tepla související. 

Podle příkazu správce měla být tato cenová příloha oprávněnými zástupci odběratelů, většinou SVJ, ihned podepsána a odevzdána zpět, přičemž z textu vyplývalo pouze to, že se uzavírá na celý rok 2023, aniž by měl odběratel možnost o čemkoliv jednat. 

Tento postup se mi nelíbil, proto jsme jménem společenství vlastníků jednotek Pražská 63 J, K ,L, M spolu s předsedkyní Mgr. Janou Řezáčovou, oprávněnou členkou výboru společenství vlastníků jednotek, rozhodly, že tuto cenovou přílohu smlouvy podepíšeme jen na první tři měsíce roku 2023 a vyvoláme jednání…


…o tom, jaká bude (nebo by mohla být) cena tepla v dalším období roku s ohledem na kolísající cenu komodit na burze. 

Také jsme se pokusily informovat ostatní odběratele o této možnosti, ale bylo již pozdě. Většina zástupců SVJ již tuto přílohu podepsala, protože o celé věci neměli od města Znojma – potažmo od Znojemské tepelné společnosti – žádné bližší informace a měli za to, že jim nic jiného nezbývá. 

Ale je tomu skutečně tak? 

Samozřejmě není! 

Cena obou komodit na burze, na níž je údajně město Znojmo již vloni nakoupilo na celý rok 2023, se bude měnit, neboť již dnes je na cenové úrovni před vypuknutím války na Ukrajině a předpokládá se další pokles. 

Proč tedy byla ze strany města uzavřena nevýhodná smlouva na celý rok 2023? 

Kdo za město tyto komodity nakupuje a jakou má odbornost? 

O těchto a mnohých s tím souvisejících otázkách jsme chtěly se ZTS jednat. Schůzka k řešení těchto problémů proběhla z iniciativy nového jednatele ZTS Květoslava Svobody a nového provozního ředitele Luboše Havlíka dne 6. ledna. 

Tuto aktivitu jsme s Janou Řezáčovou kvitovaly a pokusily se na ní zjistit co nejvíce informací, protože ani v tisku, ani na oficiálních stránkách města k této problematice nic zveřejněno nebylo. 

Zjistily jsme, že městská rada pověřila údajně v listopadu 2022 ředitele Správy nemovitostí města Znojma, aby uzavřel smlouvu na dodávku plynu a elektřiny pro kotelny ve správě ZTS, což tento učinil koncem loňského roku a nakoupil plyn za cenu, která byla v té době nejvyšší za celou novodobou historii. 

Údajně tak učinil na celý rok 2023, zřejmě aniž vzal v úvahu, že cena se může pohybovat i směrem dolů – k čemuž nyní i došlo. A uzavřel tak smlouvu na dodávky plynu a elektřiny za cenu státem takzvaně zastropovanou, to jest víc jak dvakrát vyšší, než byla počátkem roku 2022. 

Tuto smlouvu jsme však neměli možnost vidět ani my a dokonce ani nynější jednatel ZTS a provozní ředitel, takže nám k ní nemohli sdělit žádné podrobnosti.

Tato skutečnost je velmi podivná a značně nestandardní, neboť za cenotvorbu tepla a TUV odpovídá právě ZTS – a přitom ji sama nezná, natož aby ji měla možnost jakkoliv ovlivnit. 

Také zastoupení města v tak důležité obchodní záležitosti někým, kdo není na tuto problematiku odborníkem, je velmi nestandardní a vyvolává další otázky, proč kupříkladu právě on a ne někdo jiný. 

Tyto otázky však může zodpovědět pouze starostka města, do jejíž gesce tato oblast spadá. Proto jsme se se zástupci ZTS dohodli, že budou iniciovat schůzku, na níž nám všechny zainteresované strany poskytnou nutné informace. Tak bude zajištěno, že i občané budou informováni o tom, jak to bude s výrobou tepla a teplé vody pro další období roku a proč budou platit dvaapůlkrát tolik, než v loňském roce, případně jestli by nemohli platit méně.

JUDr. Eva Frélichová


Poznámka redakce:

Vzhledem k závažnosti dané problematiky jsme požádali o vyjádření tiskového mluvčího radnice Znojmo Ing. Pavla Kovaříka, jehož stanovisko zveřejňujeme rovněž v plném znění.


Zajištění tepla a co nejlepší ceny, to je priorita města i ZTS

Vedení města Znojma intenzivně a s nadějí sleduje vývoj cen energií na trhu. Všichni vnímáme složitost situace stejně, jako vnímáme nejistotu ohledně budoucího vývoje cen. Přestože jsme teprve na začátku roku, vedení města i vedení Znojemské tepelné společnosti (ZTS) hledají usilovně možnosti, jak co nejpřívětivěji nastavit systém plateb a záloh za teplo.

Pokud se budeme držet platné legislativy a dosavadní praxe, tak je ZTS přímo ze zákona povinna stanovit cenu tepla a s tím související předpis záloh předem na celý kalendářní rok. V tomto ohledu tedy není možné dopředu určit cenu nebo zálohy na kratší období, rovněž není možné říci dopředu například to, že cena bude platná pouze v prvním čtvrtletí a poté se sníží.

Při stanovování cen tepla musí ZTS vycházet z metodiky Energetického regulačního úřadu (ERU), která přesně stanovuje, jaké nákladové položky tvoří výslednou cenu tepla pro zákazníky. ERU musí posléze výslednou cenu schválit. ZTS může v průběhu roku teoreticky cenu změnit, byť taková praxe nebyla dosud obvyklá.

ZTS společně s vedením města proto pečlivě analyzují možnosti a nevylučují, že v případě výrazného snížení ceny plynu, případně i snížení dalších nákladů, může k tomuto kroku přistoupit. Slibovat několik měsíců dopředu takto zásadní opatření by ovšem nebylo zodpovědné, neboť spekulovat o snížení ceny je velmi rizikové a je v rozporu s hospodařením v duchu péče řádného hospodáře.

Další možností, jak by město, potažmo ZTS, mohlo ulevit klientům, je dřívější proúčtování záloh, respektive dřívější vrácení případných přeplatků. Taková situace by dávala smysl, kdyby ceny plynu na komoditní burze během nejbližších měsíců prudce poklesly. 

Znojemská tepelná společnost by poté mohla, namísto na konci roku, provést vyúčtování uhrazených záloh například už na konci topné sezony, tedy v dubnu, a vrátit o několik měsíců dříve klientům jejich přeplatky.

Tato varianta se vedení města Znojma i Znojemské tepelné společnosti jeví jako nejlépe realizovatelnou a současně by mohla být vítanou pomocí stovkám domácností. 

Dodám, že pokud by k takovému kroku ZTS přistoupila, musíme vzít v úvahu i další administrativní nároky takového opatření, a to nejen pro ZTS, ale také pro samotné odběratele, kteří by museli udělat aktuální odečty spotřeby, vše proúčtovat a dořešit s koncovými zákazníky, tedy se samotnými domácnostmi. V této souvislosti připomínám, že klienty ZTS jsou zpravidla takzvaná společenství vlastníků jednotek (SVJ), nikoli jednotlivé domácnosti, potažmo majitelé bytů. Těm zálohy a vyúčtování provádí příslušné společenství vlastníků jednotek, případně pověřená externí firma. 

Otázka možnosti zavést flexibilní zálohy, tedy měnit výši záloh v závislosti na aktuální ceně na burze, se nám s ohledem na rychle se měnící situaci na trhu s energiemi jeví jako příliš riskantní, ale i neefektivní, neboť s sebou nese velkou administrativní zátěž. 

V důsledku toho by se totiž musely každý měsíc měnit předpisy záloh a spolu s tím by si každý subjekt musel změnit výši platby pro příslušný měsíc, pokud tedy nevyužívá sdružené inkasní platby obyvatelstva.

Při této příležitosti také připomenu, že cena tepla dodávaného ZTS je aktuálně 1 490 Kč včetně DPH za GJ. 

Pro srovnání můžeme uvést cenu v nedalekém Moravském Krumlově, která zůstává na úrovni 1 694 korun za gigajoule, případně v Brně, kde hovoříme o částce 1 672 korun. 

Je pravda, že cena tepla pro klienty Znojemské tepelné společnosti vzrostla oproti předchozímu období přibližně 2,7krát, nicméně stále to není cena v našem regionu nejvyšší.

Nové vedení města muselo zajistit dodávky plynu a elektrické energie v poměrně rekordním čase od svého nástupu na radnici, a to prakticky během jednoho měsíce. Ve zbývajícím čase, tedy zhruba do poloviny prosince, musela Znojemská tepelná společnost v součinnosti s městem provést výpočet cen tepla a stanovit výši záloh, aby bylo vše připravené do konce roku a klienti ZTS věděli, s čím mají na příští rok počítat. 

Podotýkám, že do výsledné ceny tepla se promítá nejen cena plynu, ale také náklady na údržbu a opravy, pronájmy budov, mzdové a další náklady. 

V diskuzi na stránkách týdeníku Znojemsko v této souvislosti zazněl názor, že Znojmo uzavřelo nevýhodnou smlouvu o dodávkách plynu. Opak je pravdou. Je bytostným zájmem města a jeho vedení, aby zajistilo energie za co nejnižší možné ceny. Jakékoli navýšení cen energií se totiž promítá do výdajové stránky rozpočtu.

Jen pro letošní rok jsme museli v rozpočtu v souvislosti s růstem cen energií bohužel navýšit předpokládané výdaje příspěvkových organizací o 100 milionů korun. Město by bylo samo proti sobě, kdyby tímto způsobem dále zvyšovalo své výdaje a vědomě víc a víc finančních prostředků utrácelo za energie.

Jisté je, že město v dané chvíli udělalo to nejlepší, co mohlo. Dokládá to ostatně výsledná cena tepla pro klienty Znojemské tepelné společnosti, která je výrazně nižší, než je tomu už ve zmíněném Brně nebo v Moravském Krumlově. 

Rozhodně ale nepolevujeme a hledáme další možnosti, jak dopady zvýšení cen energií na občany zmírnit.

Ing. Pavel Kovařík

Městský úřad Znojmo

oddělení vnějších vztahů

< Radnice vytváří platformu pro sdílení zkušeností
Sál Dukly odejde za dva roky do věčných lovišť >

Čtěte dále

e7ca8cef-jednota.jpeg
Hostěradice s obchodem bez prodavaček fungují už půl roku
ef82fa09-494680677-1278103087653934-499589104679964542-n.jpeg
Zloděj ve stánku řádil padesát minut, ukradl trezor a mobilní telefon
0cbd8ae1-1.jpeg
1. SC Znojmo se smiřuje se sestupem, ale věří v návrat
81604735-mene-penez-vetsi-chaos.jpeg
Méně peněz, větší chaos. To je školství pod Fialovou vládou

Naši partneři

NESON s.r.o. - vydavatel týdeníku Znojemsko
Mariánské náměstí 965/6
669 02 Znojmo
IČ: 00351385, DIČ: CZ00351385

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Ceník inzerce

Odběr novinek e‑mailem

Zadejte svůj e-mail a už Vám neutečou žádné novinky

Comgate

Znojemsko 2024, Copyright © NESON s.r.o.

eclair design | Pagebuilder

logo
Úvod
Události
Krimi
Kultura
Sport
Rubriky Submenu
Jak to vidí studenti
Divoký zelinář
O nás
Předplatné
Kontakty
Vydání
Přihlášení
Aktivace předplatného
×