Nebezpečná ptačí chřipka se objevila v Bojanovicích
Výskyt vysoce patogenní varianty H5N1 ptačí chřipky byl v minulých dnech potvrzen na Znojemsku. Domácímu chovateli v Bojanovicích uhynulo devět kusů drůbeže.
Ilustrační foto: svs
„Na místě jsme odebrali vzorky a poslali je do Národní referenční laboratoře, která potvrdila ptačí chřipku. Je pravděpodobné, že nákaza pochází od volně žijících ptáků, tak jako v ostatních případech. Drůbež žila ve volném výběhu, kde je pravděpodobnost kontaktu a přenosu vždycky vyšší,“ uvedl Ivan Přikryl, ředitel odboru ochrany zdraví zvířat Státní veterinární správy.
Ta vydala v loňském listopadu mimořádné opatření k zamezení šíření ptačí chřipky, jelikož se po republice objevilo hned několik ohnisek. Například bažantnice na Hodonínsku musela koncem roku zlikvidovat 5000 bažantů.
Kvůli ptačí chřipce v Bojanovicích veterináři vyhlásili tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru.
„Chovatelům je dána povinnost zabránit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky. Musí nám samozřejmě hlásit případné úhyny. A také se bude provádět sčítání chovné drůbeže a ostatních ptáků žijících v zajetí, které provádí obce v jejichž katastru byl zaznamenán výskyt onemocnění. V desetikilometrovém pásmu se sčítají pouze komerční chovy a je omezen přesun drůbeže,“ vysvětlil Přikryl.
Zdrojem ptačí chřipky bývají většinou vodní ptáci, kteří různě migrují. V současnosti se nákaza vyskytuje po celé Evropě, kde každý den vznikají nová ohniska. Varianta H5N1, která byla nyní zaznamenána i v našem regionu, patří k vysoce patogenním s možným nebezpečím přenosu na člověka.
„Ale v případě Bojanovic nemám žádné informace o tom, že by chovatel měl nějaké příznaky,“ dodal Ivan Přikryl.
-bur-