Cítíme se ve Znojmě bezpečně?
Když otevřeme noviny, vyvalí se na nás spousta zpráv, které nám mohou nahnat strach. Nejeden člověk si pak položí otázku, zda je svět ještě bezpečný? Mohu vás uklidnit. Znojmo je velmi bezpečné město. A stává se čím dál bezpečnějším. Alespoň nám to říkají statistiky. V posledních letech pravidelně klesá počet trestných činů i přestupků spáchaných na území Znojma.
Existuje však jedna oblast, kde počet přestupků naopak roste – dopravní přestupky. Zde bych chtěl na nás všechny apelovat – buďme k sobě ohleduplní. Chovejme se k sobě tak, jak bychom chtěli, aby se druzí chovali k nám. To platí na silnici dvojnásobně.
Jedno z hlavních témat, které za naše sdružení STAN Pro Znojmo jako člen komise pro prevenci kriminality prosazuji, je řešení otázky bezdomovectví. Všichni pravděpodobně známe postavy, které na Horním nebo Mikulášském náměstí sedí na lavičce a jsou obklopeny svými věcmi. Tohle se nám nemusí líbit, z hlediska městské samosprávy se s tím ale nedá nic dělat. Zakázat někomu sezení na lavičce nejde.
Doposud se toto téma více méně přecházelo, protože řešení není ani jednoduché ani populární. Spolu s předsedou komise Jakubem Krainerem (STAN Pro Znojmo) se nám daří hledat cesty možného řešení. Nejjednodušší je inspirovat se tam, kde už něco vyzkoušeli. Členové komise pro prevenci kriminality se zúčastnili setkání s pracovníky odpovědnými za řešení bezdomovectví v Jihlavě. Měli jsme i pracovní setkání se zástupci z platformy pro sociální bydlení.
Podařilo se nám tedy vytvořit určitou představu, jak by mohlo město Znojmo přispět k řešení bezdomovectví. V dalším volebním období bychom rádi tuto představu přetavili v konkrétní kroky. Ono totiž nejde jen o osoby bez domova, ale rádi bychom v rámci plánovaného programu pomohli i těm lidem, kteří mají s bydlením z nejrůznějšího důvodu problémy.
Další agendou, kterou se snažíme jako představitelé STAN Pro Znojmo řešit, je otázka vzájemného soužití s Romy. Opět hledáme možnosti, jak a co nejlépe spolu v rámci města žít. Jakub Krainer na poslední komisi pozval ředitele Městské policie Jihlava Jana Frence, který nám představil práci romských asistentů prevence kriminality. V rámci Městské policie Jihlava fungují čtyři romští asistenti. Na jedné straně jsou to příslušníci místní romské komunity a mají v ní respekt, na straně druhé mohou fungovat i jako její neformální mluvčí a případné problémy a požadavky tlumočit vedení města. Na posledním zasedání komise před prázdninami jsme s nimi měli přínosnou schůzku.
Protože práce v komisi pro prevenci kriminality je týmová záležitost, chtěl bych velmi vyzdvihnout všechny organizace a jednotlivce, kteří se účastní práce v komisi.
Václav Macoun
člen komise pro prevenci kriminality
(STAN PRO ZNOJMO)