Alfons Mucha a Lubo Kristek, třebaže každý z jiného těsta, tentokrát ruku v ruce
Alfons Mucha, představitel secese, a Lubo Kristek, představitel surrealismu, jsou uměleckým zaměřením natolik nesouměřitelní, že jejich jedinou vzájemnou styčnou plochou zůstává používání barev. Jinak nemají společného nic. Přesto se ocitli ruku v ruce na speciální digitální výstavě, která je věnována umění České republiky a nese název Srdce Česka (The HeART of Czechia). Digitální expozici vytvořila platforma Google Arts & Culture (artsandculture.google.com/project/visit-czechia).
Suita pro biofilní klavír napadený masochistickou tubou (1995).
Na této výstavě si návštěvníci mohou na internetu zdarma prohlédnout nejen Muchovu Slovanskou epopej včetně popisu detailů jednotlivých obrazů, ale také díla Emila Filly, Františka Kupky, Jana Preislera či Toyen, jejíž nejdražší obraz Cirkus byl prodán v tuzemské aukci za konečnou sumu 79,56 milionu korun.
Ze současných umělců přibližuje zmíněná digitální expozice například skláře Martina Janeckého či právě Lubo Kristka, jenž je hned v úvodu výstavy Srdce Česka uveden spolu s Jindřichem Štyrským jako významný představitel českého surrealismu. Kristkova olejomalba První zjevení neznámé energie (1974) byla vybrána mezi devět reprezentativních mistrovských děl.
První zjevení neznámé energie, 1974.
Na stránce projektu lze rovněž najít i Kristkův obraz Suita pro biofilní klavír napadený masochistickou tubou (1995), na kterém je snově pojatý jeho klavír na Zámečku Lubo v Podhradí nad Dyjí.
V oddílu Kultura Česka (The Culture of Czechia) je také prezentována slavná a zcela výjimečná vila Tugendhat či Krist-
kův dům na Tišnovské ulici v Brně.
Součástí digitální výstavy věnované českému umění je též 123 příběhů, tedy mini-výstav z fotek, videí a popisků.
Ústředním motivem citované online platformy zůstává zpřístupnit klenoty různých sbírek co nejširší mezinárodní veřejnosti.
-TIK-