logo
|
Přihlášení
Aktivace předplatného
Nezávislé noviny s tradicí od roku 1919
  • Úvod
  • Události
  • Krimi
  • Kultura
  • Sport
  • Rubriky
    • Jak to vidí studenti
    • Divoký zelinář
  • O nás
  • Předplatné
  • Kontakty
  • Vydání
Události
17.11.2020 00:00

Ohlédnutí za světem, jemuž před víc než čtvrtstoletím došel dech

V roce 1989 se Komunistická strana Československa ve Znojmě, která sídlila v takzvaném Bílém domě na náměstí Svobody, v příliš dobré kondici nenacházela. Potýkala se hlavně s problémy, kdy nebyla schopna reflektovat události, které bublaly všude kolem, hlavně v Praze. Obyvatelé okresu se ptali, ale odpovědí se jim nedostávalo. Ve vzduchu viselo, že se něco stane.


Ilustrační foto

„Dobové fotky znojemských ulic jsou plné špíny a rozbitých zábradlí. Špatná situace byla i ve zdravotnictví, zdejším nemocnicím scházely přístroje. Dalším problémem a zároveň výsledkem vlády jedné strany se stala ztráta důvěry občanů v KSČ. V první půlce roku 1989 získala strana pouze 12% kandidátů z původního plánu,“ píše historik Jan Zerbst ve své publikaci Znojmo zahalené do sametového hábu.

Zerbstova kniha reflektuje regionální události, které předcházely a následovaly po Sametové revoluci, od níž letos uplyne jednatřicet let.

Toto listování knihou Jana Zerbsta není komplexně analytickým popisem veškerých událostí, ale spíše retrospektivou některých zajímavých momentů.

Paralýza znojemské KSČ v průběhu roku 1989 gradovala. Předsednictvo okresního výboru nebylo schopné řešit každodenní problémy. Čelní představitelé očekávali instrukce z Ústředního výboru KSČ, které ale nepřicházely, jelikož se zájem stranických špiček upínal hlavně na udržení ideového světa komunismu, který se začal hroutit nejen u nás, ale i ve světě.

Revoluční projevy do města okurek dorazily s osmidenním zpožděním od pražských událostí. První místní demonstraci svolal 25. listopadu Petr Dušejovský. Na náměstí Svobody u městských lázní naproti tehdejšímu sídlu OV KSČ. Podle vzpomínek se na demonstraci nacházel jeden řidič autobusu z Těšetic s vyzdobeným autobusem. Spolu s ním se sešla hrstka lidí čítajících přibližně pětadvacet osob.

Druhá demonstrace, generální stávka, se konala 27. listopadu a občané ji spojili s manifestací na podporu stávkujících studentů a znojemského Občanského fóra, které bylo založeno o den dříve. Od dvanácté hodiny začaly proudit davy lidí na náměstí Míru (dnešní Masarykovo).

Novinový článek ve Znojemsku se zmiňuje o tom, že mezi řečníky byli přímý účastník 17. listopadu na Národní třídě, chartista, nebo třeba populární brněnský herec Josef Karlík. Nicméně na vlečce dopravního auta, které posloužilo jako improvizované pódium, se objevily i další osoby.

Mimo jiné k demonstrantům promluvil i příslušník SNB, který požadoval za sebe a za kolegy objektivní vyšetření a pravdivé informace o průběhu zásahu pořádkových jednotek na Národní třídě. Ubezpečil demonstranty, že on i jeho spolupracovníci chtěli sloužit společnosti. Jeho vystoupení neslo určitý uklidňující prvek. Oním mužem byl Petr Sikora, pozdější šéf znojemského územního policejního odboru a nynější starosta Dyjákoviček.

Petr Sikora vystoupil, ale co se bude dít dál, nevěděl ani on. Panovala totiž nejistota, jak se zachovají bezpečnostní složky. Tento mluvčí a iniciátor Iniciativy příslušníků Veřejné bezpečnosti Znojmo se tak oficiálně postavil na stranu protestujících a dodal jim klid. Proslov nesl jasné poselství: Pracovníci v bezpečnostních složkách nejsou všichni spokojeni s úlohou KSČ.

Celou akci moderoval Ivan Urbánek, toho času člen souboru Divadla na provázku. Svoji tehdejší činnost později komentoval slovy, že místo hraní začali dělat revoluci.

Regionální týdeník Znojemsko reflektoval onu dobu také pohledy několika účastníků demonstrace. Například Josefu Starému, důchodci a zároveň bývalému vězni nacistického internačního tábora Svatobořice vadilo čtyřicet let lhaní: „Jsme pro svobodné volby, aby se naše mládež měla lépe.“

Ludvík Kratochvíl z Elektrovoltu pro změnu chtěl pluralitní demokracii. Vladimír Vejlupek, elektrikář, viděl ekonomiku v „háji. „Abychom nebyli za chvíli v háji i my.“ Jedna maminka přišla pouze ze zvědavosti. Fotograf Oto Mašek tvrdil, že jim komunisté lhali čtyřicet let.

Našli se ale také lidé, kteří byli s generální stávkou nespokojeni. Takovou osobu byl kupříkladu Jiří Březovský, ředitel Domu politické výchovy Znojmo: „Přišel jsem se podívat na způsob vyjadřování. Nesouhlasím s emocemi a s vášněmi. S událostmi 17. listopadu nesouhlasím, nemohu však ani souhlasit se způsobem jejich interpretace zde přítomným očitým účastníkem, který tyto emoce jen jitří.“

I takový byl Samet před jedenatřiceti lety, jehož odkaz je dodnes živý a vzbuzuje emoce rozličné. Ale pocit tehdejší sounáležitosti, z něhož vyvěralo nové společenství a jehož ustavující prvek vznikl 17. listopadu 1989, nám může být v těchto dnech neochvějnou inspirací.

Připravil: -bur-

< Kino Svět se dočká rekonstrukce toalet
Šachového turnaje o pohár Velké říjnové socialistické revoluce se zúčastnilo i pět neorganizovaných sráčů >
00fa30d2-pzn-102t-2025-05-07-5120591b.jpeg
Čelní střet osobáku s kamionem ve Vranovské Vsi si vyžádal čtyři zraněné
6ef0df28-tis-ce-zidiueoe-na-znojemsku.jpeg
Tisíce řidičů na Znojemsku čeká letos výměna řidičáku
22d4a57a-nemocnice-nab-dne.jpeg
Nemocnice nabídne bezplatné vyšetření znamének
86de65cb-festival-voc.jpeg
Festival VOC Znojmo oslaví 17. ročník

Naši partneři

NESON s.r.o. - vydavatel týdeníku Znojemsko
Mariánské náměstí 965/6
669 02 Znojmo
IČ: 00351385, DIČ: CZ00351385

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Ceník inzerce

Odběr novinek e‑mailem

Zadejte svůj e-mail a už Vám neutečou žádné novinky

Comgate

Znojemsko 2024, Copyright © NESON s.r.o.

eclair design | Pagebuilder

logo
Úvod
Události
Krimi
Kultura
Sport
Rubriky Submenu
Jak to vidí studenti
Divoký zelinář
O nás
Předplatné
Kontakty
Vydání
Přihlášení
Aktivace předplatného
×