Do znojemského muzea se vrátily školy!
Po krátké odmlce vynucené situací kolem pandemie se do Jihomoravského muzea ve Znojmě zase vrací žáci základních škol. Porušuje snad muzeum vládní nařízení? Ne! Dnešní technologie a online svět totiž umožní ledacos.

Muzeum soustavně spolupracuje se školami už téměř 10 let a za tu dobu se na zdejších edukačních programech vystřídalo na 40 000 účastníků z řad školek, škol, gymnázií i široké veřejnosti. Zdejší snahu o zprostředkování historického, kulturního, uměleckého či přírodního dědictví překazil až COVID-19. Muzeum do svých expozic a výstav teď, stejně jako na jaře, nemůže sice nikoho pustit, ale to neznamená, že se v muzeu nic neděje! Kromě již zveřejněných pracovních listů, videí či houbařského online speciálu, zaměřeného spíše na širokou veřejnost, přichází muzeum nově s edukačními programy do školní výuky v online formě.
„Poprvé nás takto online navštívili žáci ze znojemské základní školy na ulici Mládeže s paní učitelkou Juříkovou a v online prostoru jsme společně strávili přibližně hodinu,“ prozrazuje muzejní pedagožka Monika Mažárová. A jak takový online program probíhá? „Se školní skupinou se sejdeme na předem domluvené komunikační platformě a pak už jen díky moderním technologiím pozorujeme sbírkové předměty muzea, chodíme po expozicích a řešíme nejrůznější aktivity,“ dodává Mažárová. Jak sama naznala, nejtěžší bylo najít funkční způsob, jak zprostředkovat hodnotu cenného artefaktu uloženého v muzeu bez fyzické přítomnosti účastníků. To se ale povedlo a muzeum už připravuje další online programy – například tradičně nejoblíbenější Tvořivé Vánoce.
Ředitelka muzea Vladimíra Durajková odhalila další plány: „Ještě do konce roku připravíme v rámci projektu podpořeného Ministerstvem kultury ČR několik online tvůrčích workshopů a také vánoční online výstavu s překvapením!“ Zdá se, že se ze strany Jihomoravského muzea ve Znojmě mají „návštěvníci“ nač těšit. Samotné muzeum se však nejvíc ze všeho těší, až bude zase moci přivítat návštěvníky v běžném režimu, a nejen na monitorech počítačů.
Renata Hurníková, Jihomoravské muzeum ve Znojmě