Nedomyšlenému nařízení se diví nejen chovatelé, ale možná i psi
ZNOJMO Podle novely veterinárního zákona mají být od 1. ledna všichni psi od šestého měsíce věku opatřeni mikročipem. Pouliční voříškové i psi čistokrevní. Jinak jejich majitelům hrozí až dvacetitisícová pokuta. Plošné opatření, které má usnadnit identifikaci zvířete i chovatele, je však nedotažené. I když pes čip má, majitel se ne pokaždé může dohledat.

„Lidé sice musejí pejsky čipovat, ale součastně nejsou povinni zapsat je do registru. Zatím totiž neexistuje jejich jednotná celorepubliková evidence. Vládní úsilí tak v tomto smyslu ztrácí zčásti význam,“ připomíná Věra Ďurníková z psího útulku v Načeraticích.
Povinné čipování tedy jejich práci neulehčilo. Spíše naopak. „Bezprostředně po silvestru jsme přijali čtyři zatoulané nečipované pejsky. Jednoho si majitel nevyzvedl, možná ze strachu z vysoké pokuty,“ doplnila Ďurníková.
Nespokojen je také veterinář Lubomír Borkovec ze Znojma. „Ta novelizace je trochu nedomyšlená. Myslím, že se v ní odrážejí tlaky některých zájmových skupin, které chtějí finančně profitovat. Existuje například šest soukromých registrů a každá bere poplatky,“ vysvětlil situaci Borkovec. Čipy jinak přirovnává k automobilové registrační známce. Tak jako dopravní policista díky SPZ pozná, že se jedná o jedno konkrétní auto, tak zástupce veterinární správy bude mít přehled o tom, jestli chovatel nebo překupník neschovává za jedním očkovacím průkazem víc zvířat a jestli dodržuje pravidla vakcinace a hygieny.
„Nevím, zda nový zákon zcela zabrání…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.
Alžběta Janíčková