Podyjí ohrožuje pajasan
Zatímco z české krajiny šmahem mizí majestátní smrky, své místo na slunci si v ní nenápadně dobývá jiný strom. Vysoký, rychle rostoucí pajasan žláznatý.
Na tuto skutečnost upozorňují odborníci ze Správy Národního parku Podyjí.

„V budoucnu by mohl vytlačit původní stromy, jako například duby nebo habry. Nyní zjišťujeme, kde přesně v parku roste, a požádali jsme dokonce veřejnost na našich webových stránkách o pomoc,“ sděluje referent pro přírodovědný management lesních a nelesních ekosystémů Robert Stejskal.
Filozofií parku je sice v nejpřísněji chráněných lokalitách do biotopu nezasahovat, v případě listnatého pajasanu ale ochránci dělají výjimku a cíleně se jej snaží odstraňovat. Jde o invazivní nepůvodní dřevinu, která se v přírodě prosazuje ještě agresivněji než akát trnovník. A kdo už má s akátem nějaké zkušenosti, ví, jak velký problém představuje jeho likvidace.
„Když jsem před lety jednomu maďarskému kolegovi popisoval, jaké s ním máme u nás potíže a jak těžce s ním bojujeme, říkal mi, ať jsem rád. To prý nic není proti tomu, co oni zažívají s pajasanem. Tehdy jsem nevěřil, dnes mu bohužel musím dát za pravdu,“ říká Petr Vančura, náměstek ředitele a vedoucí odboru péče o les.
Obě dřeviny totiž vytvářejí při pokácení extrémní počet výmladků kolem pařezu. A k tomu všemu produkují velké množství semen se schopností přečkávat i několik let v zemi a při vhodných podmínkách vyklíčit.
Dospělý strom pajasanu dokáže vyplodit za rok třeba i milion semen, které vítr roznáší na velké…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.
Alžběta Janíčková