Zádušní mše v kostele svatého Kříže za papeže připomněla jeho jedinečnost
Zemřel jako v pořadí dvě stě šedesátá šestá hlava katolické církve ráno po svátku Vzkříšení na Velikonoční pondělí. Lidé z okolí zesnulého svatého otce Františka to považují za potvrzení jeho jedinečnosti. Podle lechovického faráře Marka Orko Váchy jde přímo o vzkaz nebes. V neděli papež ještě pozdravil z pověstného balkonu na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu Urbi et orbi a po pár hodinách „odešel domů“.
Reklama
K těm, kteří měli možnost papeže ještě naposledy vidět, patří i Evžen Adámek, ředitel Oblastní Charity Znojmo.
„Šlo o zvláštní souhru náhod. Syn studuje v Římě a domluvili jsme se s ním už dlouho dopředu, že za ním s manželkou v tu dobu pojedeme. Na Svatopetrské náměstí jsme v neděli společně skutečně zašli,“ popsal tento mimořádný zážitek. „Svatý Otec při požehnání už sotva mluvil, bylo nám ho líto. Říkal jsem si, že by mohl rezignovat a dožít už raději v klidu. Když pak druhý den zemřel, hodně nás to zasáhlo. Jako kdyby měl jen sílu dát úplně poslední požehnání světu a městu. Vždyť se ocitl před časem v podstatě v kómatu, když ležel v nemocnici. Tím, že odešel právě o Velikonočním pondělí po dnu Vzkříšení, jako kdyby bylo řečeno, že splnil, co měl a mohl v poklidu k Otci. Vnímal jsem jej jako hodně otevřeného, neskrýval se před problémy, které dnešní doba přináší, snažil se je řešit. Myslím, že církev velmi posunul. Byl také velmi aktivní v charitativní činnosti, chodil mezi vězně, organizoval obědy pro bezdomovce. Uvažuji, že se v sobotu zúčastním i jeho pohřbu,“ řekl Evžen Adámek.
Za papeže Františka proběhla v pátek ve zcela zaplněném znojemském kostele svatého Kříže také zádušní mše. Celebroval ji sice děkan Mons. Jindřich Bartoš, ale kázání se ujal jáhen Willi Türk. Patřil vždy k velkým obdivovatelům zemřelého papeže a ve svých promluvách jej často citoval.
Dokonce se v roce 2016 i s manželkou účastnil jeho soukromé mše v Domě svaté Marty ve Vatikánu, kde od začátku svého pontifikátu místo tradičního Apoštolského paláce bydlel. Willi Türk mu s manželkou Ditou tehdy předal čokoládu s vedutou Znojma a ukázal mu na ní kostel sv. Mikuláše.
„František nosil na hrudi ne zlatý kříž s drahokamy, ale svůj původní biskupský kovový kříž s vyobrazením Krista – Dobrého pastýře, jak nese zatoulanou ovečku na svých ramenou zpět ke stádu. A v tomto duchu…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.