,,Výprava za poznáním“ akce, kterou pořádá pro děti škola sebeobrany SAMI Znojmo
Děti ze tříd Kids Krav Maga, tj. sebeobrana pro děti ve věku od 6 - 17 let, školy SAMI Znojmo, nejsou jen zavřené v tělocvičně na tatami (pozn. japonská rohož – žíněnka), ale účastní se spoustu akcí, které pro ně připravují instruktoři Eliška a Petr Zahrádečtí. Jednou z nich je třeba i „výprava za poznáním.“
Škola SAMI Znojmo, přesněji spolek KMC Znojmo z.s., pod kterým škola funguje, byl založen v roce 2010 a zaměřoval se jen na výuku Krav Maga pro dospělé studenty. V roce 2015 byla otevřena poprvé i sebeobrana pro děti tzv. Kids Krav Maga. Velký zájem ze stran rodičů motivoval instruktory k rozšíření tříd a k získání dalších osvědčení, aby byla výuka sebeobrany pro děti na vysoké úrovni.
Instruktorka Eliška má na starost třídy Znojmáčci (pohybové aktivity s prvky sebeobrany pro děti 4-6 let – o nichž jste se mohli dočíst v minulém vydání), třídy KA (děti ve věku 6-9 let) a třídy KB (děti ve věku 9-13 let). Třídy KC (děti ve věku 13-17 let) vede instruktor Petr. Jedná se už o takovou přípravku do dospěláckých tříd Krav Maga, jen tu nejsou vyučovány techniky proti ozbrojeným útočníkům. Oproti předchozím třídám, kde se děti rozvíjí a učí techniky formou her, se ve třídě KC klade důraz na perfektní provedení samotné techniky.
Celková myšlenka sebeobrany pro děti není jen o technikách a boji. Největší důraz je kladen na prevenci, jak se vlastně do nebezpečné situace vůbec nedostat. Instruktoři chtějí děti připravit na různé krizové situace, které mohou nastat. Zároveň děti naučí, jak řešit problémy se svými vrstevníky (např. problém šikany), ale taky je připraví na vážnější typy ohrožení ze strany dospělých. Výuka dětem dodá sebevědomí, zvýší jim fyzickou kondici, pružnost, sílu. Dále se naučí, jak zvládat své emoce, zlepší se jejich koncentrace, komunikační schopnosti a v neposlední řadě i sebekázeň.
Výuka sebeobrany pro děti probíhá zábavnou a nenásilnou formou. Zahrnuje spoustu her, soutěží aj. Každá hodina je pečlivě připravena na míru dle věku třídy. U nejmladších dětí je náplní řada her, které pomáhají s koordinací, rozvíjí motoriku, celkovou pohyblivost a zvyšují fyzickou zdatnost. S vzrůstajícím věkem se hraje méně her a více se soustředí na sebeobranné techniky.
Pro každý měsíc je připraveno bezpečnostní téma, které je dětem předneseno formou prezentací, videí, názorných ukázek aj. Obsah bezpečnostních témat se odvíjí od věku tříd. Škola se zabývá tématy např: Oslovování cizími lidmi; IZS – důležitá telefonní čísla; Jak se chovat na zamrzlém rybníku, u vody; Šikana; Kyberšikana; Poskytování neodkladné první pomoci; Co dělat, když najdu injekční stříkačku; Drogy; Sebepoškozování aj.
Instruktoři neustále vymýšlí nové věci a chtějí dětem umožnit, aby si rozšířily své znalosti svou účastí na různých seminářích, které jsou věnovány podrobnějšímu výkladu bezpečnostních témat, např. Seminář poskytování neodkladné první pomoci, kdy si děti mohou vyzkoušet resuscitaci na resuscitační figuríně dospělého, teenagera nebo batolete. Dále použití AED nebo přímo zkušební hovor s dispečerem záchranné služby přes Aplikaci Záchranka.
Děti ve třídách poznají nové kamarády a po pár hodinách vznikne silný a přátelský kolektiv. Tento je posílen různými celodenními výlety do přírody, návštěvami u složek IZS nebo dokonce i společným tréninkem dětí s rodiči.
Jednou z akcí je již zmiňovaná výprava za poznáním. Jedná se o pěší výlet přírodou, kdy děti po cestě plní různé úkoly, hrají soutěže nebo se učí novým věcem např. orientace v mapách, co znamenají jednotlivé turistické značky na stromech nebo jak se např. váží horolezecké uzly. Celý výlet je zakončen pizzou a ve zbytku času děti hrají hry nebo si povídají o nějakém bezpečnostním tématu v tělocvičně na nám. Svobody 5, ve Znojmě.
Manželé Zahrádečtí jsou zastánci názoru, že: ,,Sebeobrana není jen o boji na žíněnkách, je to celkový proces neustálého se vzdělávání v oblasti prevence, připravenosti na krizové situace a jejich následnému řešení.“