Vinařský košt v Těšeticích: Dvacáté výročí tradiční ochutnávky místních vín
Těšetice se připravují na slavnostní 20. ročník vinařského koštu, který se uskuteční v sobotu 9. března. Událost pořádaná místními vinaři, se stala tradičním setkáním milovníků vína a kulturního dění v regionu.
Organizátor těšetického koštu Leoš Musil a starosta Těšetic Zdeněk Nekula
Historie akce sahá až do roku 2004, kdy se tehdejší starosta Leoš Musil nachomýtl k prvnímu ročníku s názvem Valentýnský košt. Za zakládající osobnosti této události jsou považováni Ivo Pokorný, ředitel místních sadů Pomony Těšetice, a Jaroslav Svoboda. Spolu s dalšími nadšenci vína se snažili oživit tradici ochutnávání místních vín a představit je veřejnosti.
„Právě tito dva pánové mě přizvali na první ročník do hodnotitelské komise. Další rok jsme si mysleli, že bude košt automaticky pokračovat. Ale špatně jsme pochopili, že první ročník byl míněn jako impuls pro nás místní vinaře, abychom si košt organizovali sami,“ zavzpomínal Leoš Musil, který se iniciativy chopil a od té doby se svým kamarádem Karlem Tkadlecem a jejich rodinami začali pracovat na organizaci dnes již tradiční akce.
Z počátečních 273 vzorků od 105 vystavovatelů se událost v druhém roce smrskla na 30 vystavovatelů s 50 vzorky. Pak ale postupně počty jak vystavovatelů, tak vzorků rostly, aby se po dvaceti letech vrátily zpět k původním počtům. I přes různé výzvy a změny se těšetičtí vinaři dokázali držet svého původního záměru představovat místní vína od místních producentů.
„Druhý ročník jsme pořádali v komorním duchu ve třiceti vinařích s padesáti vzorky. Neměli jsme se pořádně ani kde sejít. Kulturní dům tehdy vyhořel a nový se ještě nestavěl.
Naší představou bylo, že akci udržíme jako místní tradici, abychom představili místní vína od místních vinařů. A vydrželo nám to až do roku 2016, kdy jsme třináctý ročník otevřeli na popud vinařů z okolních obcí také jim. Jezdili za námi na ochutnávky a říkali: těšetičtí vinaři se bojí střetu s okolím a konkurencí,“ říká s úsměvem Leoš Musil jenž s kolegy výzvu přijal a uvolili se k tomu, aby na koštu byly prezentovány také vzorky okolních vinařů.
Takže v roce 2016 bylo z původních 30 vystavovatelů a 80 vzorků vína najednou bylo 50 vystavovatelů a 140 vzorků vína.
Velkým milníkem v historii koštu byl rok 2017, kdy byl slavnostně otevřen nový kulturní dům v Těšeticích. Událost spojená s koštováním přilákala kolem 600 návštěvníků, kteří si užívali nejen vín, ale i nového kulturního centra v obci.
„Euforie z kulturního domu, který v obci třicet let chyběl, byla úžasná,“ vzpomíná Leoš Musil.
Kromě ochutnávky vín se na koštu v průběhu let přidávaly další aktivity, jako je například soutěž tahání koštýřem či ochutnávka kávy.
Organizátoři se snaží každoročně přinést do programu nové prvky, jako je různorodá hudební produkce či gastronomické zážitky.
I přes náročnost a finanční náklady na pořádání události se těšetický vinařský košt stále udržuje a přináší radost nejen místním obyvatelům, ale i návštěvníkům z okolí.
„Pohled na rozpočty je zpětně úsměvný. První výstavy se pořádaly za 13 000 korun. Dnes je částka desetkrát větší,“ dodává pro zajímavost Leoš Musil.
Letošní ročník přináší 250 vzorků, z nichž 80 pochází od místních vinařů, čímž se potvrzuje síla a pestrost místního vinařství.
Dvacáté výročí této tradice je nejenom příležitostí k oslavě, ale i k připomenutí důležitosti a bohatosti kultury vína v regionu Těšetic.
-bur-