Údolím Dyje za kameny, lišejníky a mechorosty
Výpravu údolím Dyje za kameny, lišejníky a mechorosty zprostředkuje nová výstava v malém sále v přízemí minoritského kláštera ve Znojmě. Na výstavě, kterou mohou návštěvníci zhlédnout od pátku 10. března 2023, uvidí, jak je geologická stavba Znojemska pestrá a složitá i jaké vztahy fungují mezi živou a neživou přírodou.
Oblast Znojemska i Národního parku Podyjí je unikátní svojí rozmanitostí. Mimořádná biodiverzita rostlin a živočichů je mimo jiné dána i geologickou stavbou – na první pohled nepatrné vztahy mezi živou a neživou přírodou při hlubším pozorování ukazují mnohé souvislosti. Jedny z prvních organizmů, které kolonizují skály, jsou lišejníky a mechorosty, jež dokáží velmi tvrdé podmínky přežít.
Geoložka a spoluautorka výstavy Tereza Pavelková vysvětluje, jak je výstava pojata. „Jako linka, po níž putujeme po horninách dílčích geologických jednotek, poslouží proud řeky Dyje. Ta s sebou nese i zjednodušenou chronologickou linii, v rámci které se budeme pohybovat od nejstarších ‚tvrdých‘ vyvřelých a metamorfovaných hornin Českého masivu, počínaje ukázkami z okolí Cornštejna a Bítova, po nejmladší sedimenty, představující vzorky z okolí Znojma a především jihovýchodu regionu.“
„Na výstavě prezentujeme typické ukázky. Horninotvorné minerály jsou představeny v samostatné vitríně. Rovněž lišejníky a mechorosty jsme se pokusili vybrat tak, aby byly zastoupeny výrazné a typické druhy. Na pomyslné cestě se seznámíme s výraznými zástupci lišejníků a mechorostů jednotlivých geologických substrátů a oblastí,“ doplňuje botanik Radomír Němec a dodává: „Světem hornin a minerálů vás provede postavička Krýša, mikrokosmos mechů a lišejníků představí Líša.“
Výstavu můžete navštívit v minoritském klášteře na ulici Přemyslovců 6 ve Znojmě do 8. listopadu letošního roku každý den. V pracovní dny od 9 do 17 hodin a o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin.
-hur-