Třicetileté vodárenské ohlédnutí se Zdeňkem Jarošem
Provozovatel vodárenské infrastruktury v našem regionu Vodárenská akciová společnost (VAS) si letos připomíná třicet let od svého založení. Při této příležitosti jsme se sešli s ředitelem znojemské divize Ing. Zdeňkem Jarošem.
Pane řediteli, lze vůbec vaši společnost představit krátce?
Krátce to půjde těžko, ale naší hlavní činností je provozování vodovodů a kanalizací v Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina. Naše společnost je rozdělena na šest provozních divizí, které se starají o vymezené územní celky. U nás na Znojemsku je to divize Znojmo. Číselně by se to dalo vyjádřit tak, že se znojemská divize stará o dodávku pitné vody a odvádění vody odpadní pro zhruba osmdesát tisíc obyvatel, což představuje 791 kilometrů vodovodů, 592 kilometrů kanalizačního potrubí, deset úpraven vod a třiatřicet čistíren odpadních vod. Je třeba zmínit ale i ostatní činnosti, které realizujeme jako samostatné zakázky mimo vodné a stočné pro ostatní subjekty. Jde především o prodej vodohospodářského materiálu, vodohospodářskou výstavbu, projekci a inženýrské činnosti. To vše v současné době zajišťuje 170 zaměstnanců.
Jaké změny za těch třicet uplynulých let považujete za zásadní?
Co se celé naší společnosti týká, zásadní byl vznik Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí (SVKMO) v roce 1999. Následným vstupem menších regionálních svazků do tohoto svazu a odkupem drobných akcionářů, se podařilo získat sto procent akcií provozní společnosti VAS pod jediného akcionáře. Můžeme tak říci, že jsme ryze českou vodárenskou provozní společností, která je vlastněna municipalitou. Co se týká důležitých milníků v divizní historii, je to například intenzifikace čistírny odpadních vod Znojmo v Dobšicích v roce 1999, rekonstrukce kanalizace ve Znojmě, která se v roce 2007 stala Vodohospodářskou stavbou roku nebo dokončení stavby pro zajištění pitné vody pro skupinový vodovod Znojmo, při které byla v roce 2014 zrekonstruována nejen znojemská úpravna vody, ale také například všechny hlavní vodojemy. Budovaly se ale také menší vodovodní řady a začátkem tisíciletí se zpřísněním legislativy se vybudovalo na Znojemsku i mnoho čistíren odpadních vod, například v Hodonicích, Božicích, Únanově, Hevlíně... V roce 1994 jsme provozovali čistírny čtyři, dnes je jich přes třicet.
To je velký výčet změn.
Ano, a to nezmiňuji technologický pokrok. Vývoj automatizace, změnu v přístupu k ekologii, šetření zdroji, ať už jde o vodu nebo elektrickou energii, v posledních letech…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.