Tragická úmrtí středoškoláků otevírají otázku péče o duševní zdraví mládeže
Dvě náhlá úmrtí středoškoláků střelnou zbraní od začátku roku. Na Znojmo příliš. Nejdřív se 5. ledna zastřelila patnáctiletá dívka a v minulých dnech devatenáctiletý maturant. Jde o náhodný sled událostí, nebo o vyústění nedostatečného systému péče o psychiku mládeže ve stále více nestabilní společnosti?
Petra Malíková, speciální pedagožka a ředitelka pedagogicko-psychologické poradny ve Znojmě, skutečně vnímá, že se mládež potýká stále víc s depresemi a úzkostmi. „Nedokážu ovšem odpovědět s jistotou proč. Nikdo vám stoprocentně neodpoví. Často o těch důvodech s kolegy diskutujeme. Průzkumy probíhají a spouštěče těch tragických událostí, co nastaly v souvislosti s mládeží během poslední doby, byly pokaždé jiné. Na školách mají zájem, aby na nich působil podpůrný tým a preventisté měli stabilní úvazek. Když se stane tragická událost, už je pozdě.“
Podle Františka Vrány, ředitele ZŠ Klášterní v Moravském Krumlově, je základem všeho s dětmi mluvit. „Musí mít k učitelům i dalším dospělým důvěru. Když mají problém, přijdou pak za nimi. Společnost je ve varu a děti žijí v obrovské nejistotě, stejně tak jejich rodiče, někde to prostě neustojí. Na naší škole působí metodik prevence i speciální pedagog, na kterého se mohou obrátit. Ale není vše úplně jen o funkci, ale i o konkrétním člověku.“
Zajistit pro žáky pedagogicko-psychologickou podporu vyplývá přímo ze školského zákona. Na škole musí povinně působit zatím jen výchovný poradce. Přítomnost minimálně školního preventisty, jehož hlavním úkolem je…
Reklama
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.