Světová gymnaestráda Amsterodam
Ve dnech 30. července až 5. srpna se v Amsterdamu konala 17. Světová gymnaestráda, což je celosvětová nesoutěžní akce, která se koná každé čtyři roky v různých částech světa.
Nácvik více než 300 členné skupiny cvičenců z České Asociace Sport pro všechny před odjezdem na Světovou gymnaestrádu se odehrál v Jihočeském kraji. Proběhl ve sportcentru Doubí u Třeboně. Účastníci vynaložili nesmírné úsilí i prostředky k tomu, aby na Světové gymnaestrádě v Amsterdamu reprezentovali nejen svůj sportovní klub a město, ale celou Českou republiku.
Světové gymnaestrády 2023 se zúčastnilo na 25 000 cvičenců z 55 zemí celého světa. Vůbec první ročník se konal před 70 lety v Nizozemsku - v roce 1953 pod heslem Radost ze života v gymnastice. Od té doby World Gymnaestrada cestovala po celém světě a rozrostla se v multikulturní gymnastický festival. Nyní se po 32 letech vrátila do Amsterdamu, kde proběhla již v roce 1991 a my byli tenkrát poprvé při tom! Od té doby jsme každé čtyři roky součástí tohoto velkolepého svátku gymnastiky pro všechny.
Českou republiku na této akci reprezentovali zástupci České gymnastické federace, České asociace Sport pro všechny a České obce sokolské. Výpravu tvořilo bezmála 1000 cvičenců, kteří zde vystoupili ve dvou hromadných skladbách a dvou pódiových blocích.
Ze Znojma vyrazilo 11 cvičenek jako malý díl koedukované skladby „Příběhy léta“, aby zde reprezentovaly své město Znojmo, svůj kraj i svoji vlast.
Zahajovací ceremoniál započal průvodem účastníků z kongresového centra RAI Amsterdam městem na Olympijský stadion. Průvod byl sledovaný se zájmem místními obyvateli. Centrum hlavního dění bylo ve zmíněném kongresovém centru, které bylo místem setkávání účastníků, stravování, místem pro média a informace. Zde na osmi podiích ve 20 minutových blocích vystupovaly skupiny cvičenců. Česká výprava byla zastoupena dvěma skladbami.
ČGF (Česká gymnastická federace) vystoupila v počtu 25 gymnastek a ČOS (Česká obec sokolská) v počtu 35 mužů a dorostenců ve skladbě Před kamerou autorů Martina Matury, Stanislava Trávníčka a Jakuba Čudlého. Obě skladby byly představeny ve třech dnech a upoutaly pozornost diváků. Vystoupení hromadných skladeb se konalo na Olympickém stadionu. Zde předvedly své vystoupení Německo, Rakousko, Nizozemsko a další státy. Česká výprava zde byla zastoupena ČOS a ČASPV (Česká asociace sportu pro všechny). ČOS vystoupila se skladbou „Rocková symfonie“ autorů Jany Kosařové a Petra Sádka. Skladbu cvičilo téměř 500 žen a mužů. Skladbu ČASPV s názvem „Příběhy léta“ autorů Vilémy Novotné, Ivety Holé a Jaroslava Sauera s náčiním předvedlo 314 žen a mužů. Tuto skladbu předvedeme i jako hosté na 17. Všesokolském sletu v roce 2024 v Praze. Na závěrečném ceremoniálu, konaném opět na Olympickém stadionu, předali pořadatelé pomyslnou štafetu Portugalsku, kde se v Lisabonu v roce 2027 uskuteční 18. Světová gymnaestráda.
Už dnes začínáme skládat korunku ke korunce, neboť účast na tomto velkolepém podniku je sice úžasný zážitek, ale také poněkud finančně náročný. Letos nám s touto finanční stránkou pomohlo Město Znojmo a krajská i okresní Asociace sportů pro všechny, za což jim velmi děkujeme a budeme doufat, že nám zůstanou nakloněni i v příštím roce při účasti na Všesokolském sletu a třeba pomohou i s účastí na 18. Gymnaestrádě v Lisabonu!
Počasí sice moc nepřálo, byl to chladný propršený týden, ale při každém ze tří vystoupení se na nás i sluníčko usmálo. A to rozzářené sluníčko jsme si všichni přivezli i domů naplněni krásnými zážitky, novými přátelstvími a s pocitem, že jsme důstojně reprezentovali svoji vlast...
Eva Štěpánová
– předseda Znojemského klubu
rekreačních sportů