Střípky ze života vesnic Znojemska
Nová expozice, kterou otevřelo první květnový den Jihomoravské muzeum ve Znojmě na Alšovce, je věnovaná vinařství a zemědělské výrobě, a doplňuje tak stálou výstavu Lidové tradice Znojemska, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout na znojemském hradě. Venkovní expozice seznámí návštěvníky s tradičními formami orby, setby, žatvy a mlácení obilí i s nejdůležitějšími momenty práce ve vinohradu od jara až do zimy.
Reklama
Na první pohled upoutají ve venkovní expozici na dvoře Alšovky sbírkové předměty větších rozměrů. Dle velikosti první místo obsadí jistě mlátička Austro Hofherr 710 TSW 1 z usedlosti v Petrovicích u Moravského Krumlova, kterou v roce 2024 muzeu daroval Milan Hezina z Moravského Krumlova.
K mlátičce patří také násypný koš s ventilátorem a motor, k němuž se váže zajímavá historka, kterou zprostředkovává etnograf muzea Jiří Mačuda: „Motor pochází z elektrického petrovického mlýna Raimunda Fukala (čp. 123). Poté, co byl původní motor k mlátičce znárodněn družstvem, používal se místo něj. Mlýn vystavěný roku 1933 tou dobou již nepracoval a jak víme, jeho mlynář byl ochotný pomoci komukoliv, což často prokázal i během krušných let druhé světové války.“
V expozici je vystaven například i secí stroj Samsej 35 HS-164 L, kamenný šrotovník s elektrickou lokomobilou, pluh, rádlo, škopek z oleksovického sklípku, troky, v nichž se spařovala prasata v den zabíjačky, a v neposlední řadě unikátní rukodělný výrobek z Dolních Dubňan, náčiní na ošetřování řepky uzpůsobené na sběr hmyzích škůdců. Tento předmět je skutečně jedinečný a víme pouze o dvou takových, oba přitom pochází z Dolních Dubňan.
„Pravděpodobně se v tomto případě setkáváme s vynalézavostí rolníků od Moravského Krumlova, kteří ruční náčiní vytvořili ve snaze obhospodařovat svá pole řepky co možná nejefektivněji a s dosažením nejvyššího možného zisku,“ vysvětluje Jiří Mačuda.
V expozici jsou k vidění také dva vinařské lisy – vřetenový lis z počátku 20. století a výrazně mladší západkový lis z druhé poloviny 20. století. Oba velkorozměrné předměty jsou vypůjčeny z Regionálního muzea v Mikulově. V průběhu let budou vystavené exponáty nejen doplňovány, ale také obměňovány.
Vystavené předměty dokládající způsoby hospodaření doplňuje textová část na panelech, představující mj. regionální dožínkové, domlatkové a vinařské obyčeje, které dotvářely po celá staletí kolorit našeho venkova.
Venkovní expozici Střípky ze života vesnic Znojemska na nádvoří můžete navštívit od května do září v otevírací době Alšovky od úterý do soboty v časech 9–11.30 hodin a 12–17.00 hodin v rámci klasické prohlídky.
Renata Hurníková
Jihomoravské muzeum
ve Znojmě