Pohřby v mladší době kamenné v minoritském klášteře
Nová výstava Pohřby v mladší době kamenné, kterou mohou od pátku 5. srpna 2022 návštěvníci zhlédnout v minoritském klášteře, nás zavede do období mladého neolitu. Tehdy do oblasti jižní a jihozápadní Moravy a Dolního Rakouska přichází jeden z nejvýznamnějších civilizačních projevů, kultura s moravskou malovanou keramikou, součást rozsáhlé lengyelské kultury. Výstava představí tuto kulturu z trochu jiného úhlu, a sice z hlediska pohřbívání. Návštěvník se seznámí nejen s typickým pohřebním ritem sledované kultury, ale také s neobvyklými, někdy až záhadnými hrobovými nálezy.
Dvoujazyčná výstava je realizována díky projektu č. KPF-02-235 z Fondu malých projektů Rakousko – Česká republika, v rámci programu INTERRREG V-A Rakousko – Česká republika, a finančně podpořena z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Projekt vznikal ve spolupráci s Muzeem Retz - Förderverein, které se významně spolupodílelo na výzkumu a zprostředkovalo zapůjčení předmětů, stejně jako MAMUZ Schloss Asparn/Zaya, Úřad dolnorakouské zemské vlády, Odbor umění a kultury a Moravské zemské muzeum v Brně.
Alena Nejedlá, archeoložka Jihomoravského muzea ve Znojmě a autorka výstavy, popisuje, jak výstava vznikala: „Náplň archeologických nálezů představující kulturu s moravskou malovanou keramikou je natolik sugestivní, že jí bylo věnováno jak na Znojemsku (a dále na jižní Moravě), tak i na území Dolního Rakouska hned několik systematických výzkumů realizovaných pod vedením nejen obou archeologických ústavů, ale také za účasti brněnské a vídeňské univerzity. Vědecká bádání přinášela nové informace k jednotlivým sídlištním lokalitám, rondelové architektuře, avšak výjimečně k pohřbům. Teprve s odstupem času bylo možné informace k jednotlivým hrobům sesbírat a vědecky je vyhodnotit se záměrem podat nejen odborné veřejnosti ucelenější přehled o pohřebním ritu kultury s moravskou malovanou keramikou. Jde o unikátní nálezy z obou stran hranice, které vykazují velmi neobvyklé projevy. Vyvrcholením přeshraniční spolupráce bylo získání údajů a kritické vyhodnocení situace pro první barevné rekonstrukce vybraných pohřbů.“
Návštěvníci si budou moci prohlédnout obrazové rekonstrukce hrobů, doplněné o autentické nálezy pohřbů vyzvednutých v „in situ“, ale zejména reprezentativní výbavu hrobů, a to ze sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě, Moravského zemského muzea, Muzea Retz - Förderverein a MAMUZ Schloss Asparn/Zaya. Rekonstruovány jsou hroby obsahující jednu či více osob různého stáří pohřbených v pietní poloze, ale také jedince s oddělenými částmi těla. Některé hroby obsahovaly i kostry zvířat, popř. jejich části, a více či méně bohatou výbavu.
„Zajímavostí bude určitě kostra umučeného muže z Mašovic zapůjčená z Moravského zemského muzea z ústavu Antrhopos nebo třeba kosterní materiál s patologickými změnami způsobenými velkou fyzickou námahou za života jedince,“ přibližuje vystavované předměty Alena Nejedlá.
K výstavě je připravena i stejnojmenná dvojjazyčná publikace, která pomocí barevných rekonstrukcí shrnuje populární formou dosud získané vědecké poznatky z archeologických výzkumů pohřebního ritu lengyelské kultury.
Výstavu, která čeká na návštěvníky v minoritském klášteře na ulici Přemyslovců 130/6 ve Znojmě od pátku 5. srpna, můžete navštívit až do konce října 2022 od pondělí do pátku od 9.00 do 17.00 hodin a o víkendu a svátcích od 10.00 do 17.00 hodin.
-hur-