Opět zvítězil vrápenec malý, pomáhá mu změna klimatu
Zoologové z Národního parku Podyjí a Jihomoravského muzea ve Znojmě jako začátkem každého roku monitorovali výskyt netopýrů v regionu. Za tímto živočichem, jediným létajícím savcem z řádu letounů na světě, odcházejí pravidelně do terénu již od devadesátých let. Podívali se například do Ledových slují, na zámek v Jevišovicích nebo do sklepů Nového Hrádku u Lukova.
Reklama
S nezbytnou baterkou navštívili dvacet lokalit v Podyjí a jeho ochranném pásmu. Toto pravidelné sledování poskytuje důležité informace o chování netopýrů v souvislosti se změnami klimatických podmínek.
Jednotlivých kusů ze všech deseti shodně objevených druhů napočítali tentokrát o něco méně ve srovnání s loňským rokem. Celkem našli 598 zimujících netopýrů, před rokem si jich do notýsku zapsali téměř o padesát víc. Důvodem bylo na leden mimořádně teplé počasí, kdy sčítání probíhalo.
„Venku jsme naměřili kolem šesti stupňů nad nulou, myslíme si, že někteří vyletěli nebo si našli jiné méně obvyklé zimoviště,“ sdělil zoolog Zdeněk Mačát z Národního parku Podyjí.
V počtu tak jako loni zvítězil vrápenec malý. Nejvíc si opět oblíbil sklepení znojemského louckého kláštera, kde zimovalo sto dvacet čtyři jedinců. Tento trend odpovídá vývoji na dalších lokalitách v Česku. Vrápenci – stejně jako třeba i netopýři brvití – zřejmě těží z mírnějších zim. Postupně tak zvyšují početnost a rozšiřují svůj výskyt, protože patří k teplomilnějším druhům.
„Naopak netopýrů ušatých ubývá, další se drží zhruba na stejné úrovni, patří k nim například netopýr černý,“ dodává Zdeněk Mačát. Právě toho se ale ve srovnání s loňskem zřejmě kvůli vyšším teplotám vyskytlo méně.
Po čtyřleté pauze se odborníci kvůli netopýrům podívali i do Ledových slují. V roce 2021, kdy tam nahlédli naposledy, byla zima výrazně chladnější a své úkryty využívali víc.
„Potvrzuje to vliv aktuálních klimatických podmínek. Jak ale budou netopýři v Podyjí reagovat na další vývoj klimatu, ukážou až další roky monitoringu.“
Vůbec největším druhem tohoto živočicha u nás je netopýr velký, žije i na Znojemsku. Kdybychom ho položili vedle netopýra nejmenšího, který ve shodě s názvem patří u nás zase k nejmenším, vážil by desetkrát víc. Kam se ovšem netopýr velký se svými 350 gramy hrabe na kaloňa malajského. Někteří jeho jedinci váží přes kilogram a rozpětí křídel měří přes metr a půl. Říká se mu také upír jedlý. Věřilo se totiž, že saje krev. Stačí se na něj podívat. Zdání ovšem klame, ve skutečnosti je býložravcem. Toho byste v Podyjí rozhodně potkat nechtěli a také – alespoň zatím – ani nepotkáte.
Alžběta Janíčková