Nešťastné znojemské referendum
KOMENTÁŘ POLITOLOGA Na konci minulého měsíce proběhlo ve Znojmě referendum, které se týkalo starých areálů městských lázní a hasičárny. Konečný výsledek – to znamená, že bude referendum neplatné – byl v podstatě znám dávno předem, nic závazného z něj nevyplývá.
V obecné rovině lze konstatovat, že bylo zbytečné – plánované náklady jednoho milionu korun, ztracený čas lidí, kteří byli nuceni vše zorganizovat a zvládnout mimo termín standardních voleb, hodiny hádek a debat (nejen) v zastupitelstvu. A v konečném důsledku celková nízká účast necelých 16 % ukázala, že institut referenda není moc dobře kompatibilní s principem zastupitelské demokracie a občany příliš nezajímá.
Je fakt, že volební účast v některých typech voleb (zejména senátních) bývá také velice nízká a vždy se objeví nějaké hlasy zpochybňující legitimitu takto volených institucí. Avšak z pohledu zákona jsou volby platné, byť by se jich účastnil jen jeden jediný volič. To o referendu, které je z dobrých důvodů ošetřeno mnohými podmínkami pro jeho konání a zejména závaznosti výsledků, říct nelze. To je prostě platné pouze za splnění předem daných podmínek, zejména v podobě volební účasti, respektive počtu zúčastněných voličů. V tomto smyslu neplatné znojemské referendum mělo zhruba stejný význam jako jakákoliv anketa na internetu nebo diskuse s přáteli u piva.
Je poněkud obtížné pochopit, že mnozí zdejší…
Reklama
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.