Mezi pedagogy panuje názorová pluralita
Až teprve ve středu 22. listopadu - tedy za tři dny - se rodiče zřejmě definitivně od školských odborů dozvědí tu základní informaci, na kterou jsou momentálně zvědaví. Které školy ve znojemském regionu a jak se připojí k plánované celostátní stávce. Tedy, zda za týden 27. listopadu budou muset zajistit dětem náhradní program, protože jejich škola zůstane zavřená. Fungovat nemusí někde ani družina. Stávku vyhlásili odboráři v reakci na snižování státního rozpočtu a jeho dopadu na platy nepedagogických pracovníků.
„Přesná data budeme sdělovat 22. listopadu, protože jsme se na tom dohodli s ostatními územními odbory,“ potvrdil našemu listu před uzávěrkou tohoto čísla předseda zdejší oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Vladislav Krčál.
„Četl jsem v médiích plno vyjádření a mylně se uvádí, že stávkujeme za zvýšení mezd. Není to pravda. Bojujeme proti snižování výdajů. Ředitelé kvůli tomu budou nuceni třídy spojovat a propouštět učitele, což zhorší kvalitu výuky, vrátíme se tím někam zpátky, což rozhodně odmítáme. Podpořit chceme samozřejmě i nepedagogické zaměstnance škol. Mohu ale říct, že se zapojují školy na všech úrovních od mateřských až po střední. Ředitelé budou mít ze zákona právo školu buď úplně zavřít, nebo zabezpečit hlídání dětí bez výuky podle toho, kolik personálu budou mít k dispozici, tedy těch, co se do stávky nezapojí. Sami stávkující mohou zůstat doma či jít také do školy, mzdu však nedostanou. Stále ještě ale vznikají stávkové výbory, pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci se podepisují. Vše je tedy v přípravné fázi, takže uvidíme,“ rozebral okolnosti Vladislav Krčál.
Co všechno se bude dít nevěděli z tohoto důvodu ani zástupci vedení jednotlivých školských zařízení. Uveřejnit osobní názor na samotnou stávku se většinou zdráhají.
„Ještě jsme se…
Reklama
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.