Nedaleko Miroslavi objevili archeologové dvojhrob a pazourkové nástroje
LECHOVICE / POHOŘELICE Záchranný archeologický výzkum v souvislosti s plánovaným rozšířením silnice I/53 přináší překvapivé a cenné objevy. Archeologové hlásí nálezy sahající od pozdního eneolitu přes dobu bronzovou až po vrcholný středověk. Mezi nejzajímavější patří kostrový dvojhrob u Miroslavi či nález pazourkových nástrojů a středověkých pecí.
„U Miroslavi byly zachyceny pozůstatky osídlení z vrcholného středověku. Jedná se o několik sídlištních jam a dvě komorové pece. Několik středověkých objektů z 12. – 13. století bylo objeveno i u Suchohrdel u Miroslavi. Opět se jedná o běžné sídlištní objekty a zásobní jámy. Z přelomu pozdního eneolitu a starší doby bronzové pak pochází kostrový dvojhrob z katastru Miroslavi. Zemřelí byli uloženi ve skrčené poloze a jako milodary bylo do hrobu uloženo několik nádob, kostěné šídlo, kostěná jehlice, 20 pazourkových nástrojů nebo zlomků pazourku a lukostřelecká výbava – 6 kamenných šipek a nátepní destička,” popsala vedoucí archeoložka Tereza Rychtaříková ze společnosti Archaia, z.ú.
Objevům předchází přípravné práce na plánovanou přestavbu silnice I/53 v úseku dlouhém zhruba 20 kilometrů mezi Lechovicemi a Pohořelicemi. Samotné stavební práce by podle Ředitelství silnic a dálnic měly začít v roce 2026 a skončit o tři roky později.
Rekonstrukce silnice má přinést především vyšší bezpečnost a plynulejší dopravu. „Současné křižovatky často postrádají odbočovací pruhy, což komplikuje dopravu, zejména při odbočování vlevo,“ uvádí ŘSD. Plánované úpravy proto zahrnují výstavbu mimoúrovňových křížení a doplnění křižovatek o nové odbočovací pruhy i vyjížděcí klíny.
-rz-