Našli jsme solventního investora ve chvíli, kdy je očekávána ekonomická krize
Město Znojmo uzavřelo memorandum k areálu pivovaru se společností LAHOFER, k čemuž se vyjádřil starosta Jakub Malačka.
Pane starosto, čeho se memorandum týká?
Jde nám o dokončení rekonstrukce areálu bývalého pivovaru, což je společný záměr města Znojma a Vinařství LAHOFER, který jsme stvrdili při podpisu tohoto dokumentu. Naším cílem je vytvořit unikátní vinařské muzeum evropské úrovně, jako mají města ve Francii či Portugalsku. Je to obrovská možnost pro další rozvoj našeho krásného města.
Jaké jsou samotné role obou partnerů v tomto memorandu?
Memorandum definuje naši budoucí spolupráci. Záměrem je dlouhodobý pronájem objektů, přičemž investor ponese veškeré náklady spojené s jejich rekonstrukcí. V době, kdy všichni očekáváme ekonomickou krizi, se nám podařilo najít solventního investora, jenž chce do majetku města investovat stovky milionů.
Nezvolilo město dost netradiční postup?
Naopak. Tímto způsobem jsme postupovali také při vzniku Enotéky znojemských vín a Znojemského městského pivovaru. Byli jsme za to dokonce oceněni agenturou CzechInvest - jako příklad dobré praxe regenerace brownfieldu. Jedná se o jedinou smysluplnou formu rozvoje areálu. Po částech vytvoříte skvěle fungující celek. Už nyní jsou v areálu investovány desítky milionů a další stovky milionů budou potřeba. Většina těchto nákladů přitom šla právě za investory. Je potřeba si uvědomit, že pokud by se nám investora najít nepodařilo, dřív nebo později by muselo město do objektů investovat samo. Namísto toho můžeme finanční prostředky použít na jiné důležité projekty.
Opozice váš krok ale nechválí.
Reakce Pirátů mě až tak nepřekvapila. Jejich kandidát do zastupitelstva chtěl již v roce 2014 pořádat demonstraci proti obnově znojemského pivovaru. Prohlašoval, jak je vše špatně a postup dlouhodobého pronájmu po jednotlivých částech nebude fungovat. Stejnou rétoriku používají i nyní. Podívejme se ale do areálu pivovaru dnes. Po osmi letech lze vidět, jak se z celého prostoru stalo jedno z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších míst ve Znojmě. To myslím hovoří za vše.
Co mě ale překvapilo, byla kritika od hnutí ANO. O celorepublikové kampani ANO si můžeme myslet cokoliv, ale ta má zkrátka tah na branku. Zdejší kolegové z hnutí ANO řeší z opozice jen své minulé křivdy a vše bojkotují.
Například?
V roce 2017, když jsme hledali investora pro další objekty v areálu (dnešní Enotéka), byly prostory nabídnuty k dlouhodobému pronájmu třiceti let bez jakýkoliv předcházejících kroků. Tehdy bylo hnutí ANO ve vedení města a vůbec jim tento postup nevadil. Navíc se ANO chlubilo, jak to byl dobrý krok. Nyní ovšem kritizují memorandum, které vypsání nabídky dalece předchází. Jde tedy o mnohonásobně transparentnější způsob. Přesto plánujeme vše veřejně projednat a teprve pak přijdou na řadu smlouvy. Připadá mi tedy, že členové hnutí ANO hledají za každou cenu důvod, proč je tento postup špatný. Místo toho, aby byli rádi, že se areál pivovaru konečně může dokončit. Myslím si, že to by měl být společný cíl všech politiků ve Znojmě.
Jde o jediný případ?
Zdaleka ne. Stejný negativní přístup má hnutí ANO po odchodu do opozice také k výstavbě krytého bazénu, který nejprve šest let spolu s námi připravovali, aktivně podporovali a poté dokonce i hlasovali pro vypsání výběrového řízení a nyní, když jsou v opozici, tak ho kritizují.