Naleziště, které nemá obdoby: V Těšeticích se našly úlomky stovek Venuší!
Svou dnešní populací se řadí Těšetice k těm menším obcím, ale jak odhalují nejnovější archeologická zjištění, před několika tisíci lety mohla tato oblast být několikanásobně početnější. Pod nánosy zeminy se totiž ukrývá tajemství pravěkého sídliště, záhadného rondelu a stovek fragmentů Venuší. Archeologové z Masarykovy univerzity, vedeni doktorem Peterem Tóthem, právě odkrývají další střípky z dávné minulosti této významné lokality.
Reklama
Výzkumná základna Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity, založená v Těšeticích už v 60. letech, letos na jaře pokračuje v terénním průzkumu. V polovině dubna se po okolních polích vydala rojnice studentů a pedagogů, kteří během povrchového výzkumu nachodili v součtu přes milion kroků.
„Sbírali jsme archeologické střepy a mapovali rozsáhlé území o ploše 36 kilometrů čtverečních,“ říká s úsměvem Peter Tóth.
A nejde o ledajaký terén. Podle propočtů mohlo v pravěku tuto oblast obývat až 3 600 lidí. „Jeden člověk potřeboval zhruba hektar orné půdy k obživě. A my zkoumáme, kde ta pole byla, a jak se obdělávala,“ vysvětluje archeolog.
Země plná Venuší
Snad největší senzací Těšetic jsou pravěké sošky přezdívané Venuše. V průběhu šedesáti let výzkumů jich tu archeologové objevili téměř čtyři sta – většina z nich zpodobňuje ženy. Mají širší boky, menší prsa, jemně naznačený obličej a často byly i v různých barevných provedeních.
„Některé…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.