Nad meruňkami a broskvoněmi není třeba lámat hůl, existují nové odrůdy
Takřka všemi médii proběhla informace o škodách způsobených pozdními mrazíky na trvalých kulturách, tedy ve vinicích a v ovocných sadech. Pěstitelé v Čechách dopadli katastrofálně, na Moravě je situace výrazně lepší, i když i zde ke škodám došlo. Velkou roli samozřejmě hrála poloha, kde byla kultura vysazena. A také to, o jaké odrůdy se jednalo.
Reklama
Podle jednatele ovocné školky Ökoplant International ve Slupi Tomáše Letochy se i přes problémy s pozdními mrazíky zvedá zájem o meruňky.
„Meruňkám se věnují spíše menší ovocnáři, kteří mají pro jejich pěstování vhodné polohy a mají vyzkoušené odrůdy. Ty novější, jako je například Bergeval, Digat, Bergerouge, tolik nezmrzají, přinesou i ve špatných letech dobrou úrodu. Špičkovou odrůdou je Bergeval, která i v mrazivých jarech dokáže dát nějakou úrodu a je překvapivé, co vydrží, ale vyžaduje vzhledem k citlivosti k bakteriózám vzdušné polohy,“ konstatoval Letocha.
„Už není pravda, že když chce člověk mít velmi chutnou meruňku, musí to být Velkopavlovická nebo Maďarská, ale jsou i další velmi chutné odrůdy. Když jsou plně vyzrálé, snesou chuťové srovnání s Velkopavlovickou.“
Překvapením je renesance…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.