Mutikulturní škola v Retzu zve ke studiu
V pátek 22. listopadu svítila okna střední školy Höhere Bundeslehranstalt für Tourismus v rakouském Retzu na Rupert Rockenbauer-Platz ještě dlouho po setmění. Škola pořádala pro veřejnost Den otevřených dveří. Případní zájemci o zdejší studium se přicházeli seznámit s podmínkami přijetí a hned u vstupu se mohli nejen německy, ale i česky zeptat, kam odložit kabát.
Reklama
Škola je totiž multikulturní a zhruba třetinu z tamních tří set studentů tvoří Češi. Většina dojíždí z blízkého znojemského regionu.
Höhere Bundeslehranstalt für Tourismus, volně přeloženo Střední škola cestovního ruchu, byla založena už v roce 1990. Tedy brzy po pádu železné opony, aby pomáhala bořit dlouho násilně vytvářené bariéry mezi Rakouskem a Českou republikou. I když se už doba dávno změnila, potřeba pěstovat přátelství a dobré vztahy mezi oběma zeměmi je důležitá pořád.
„Všichni jsme lidé a máme své problémy. Ale to nás také spojuje. Když se dívám na studenty kolem sebe, vůbec na první pohled nepoznám, jestli jsou z Rakouska nebo kousek od naší hranice. Nevidím mezi nimi žádný rozdíl. Všichni jsou mladí, plní života a elánu, jediným rozdílem je řeč,“ říká ředitelka školy Barbara Sablik-Baumgartner.
Hlavním vyučovacím jazykem je zde samozřejmě němčina, ale to je právě i to, co sem české studenty láká. Mají zde jedinečnou možnost nastartovat kariéru s výbornými jazykovými dovednostmi. A nejen to.
„Zdejší studenti mají výborné, v podstatě stoprocentní uplatnění na trhu práce, kompletně se zde učí jak teoretickou, tak praktickou část. Naučí se výborně obsluhovat hosty, výborně vařit nebo zvládat managment a ekonomiku podniku,“ vysvětluje Dana Vařachová, učitelka tělesné výchovy, která je také Češka a dojíždí do Retzu ze Znojma. Vyučují se zde tři obory. Pětiletý s maturitou, tříletý a na něj navazující též tříletý ukončený maturitní zkouškou. Absolventi mohou pracovat v managementu hotelu, restauracích, cestovních kancelářích, v účetních firmách, mohou studovat dál na vysoké škole jazyky, učitelství, ekonomiku, hospodářství či cestovní ruch.
Škola je státní a neplatí se školné. I tak jsou počáteční výdaje samozřejmě náročnější ve srovnání se studiem například na gymnáziu ve Znojmě. Je třeba platit dopravu, školní uniformy, stravné a podobně. Ovšem už po prvním ročníku se vše mění. Žáci získávají v rámci povinné souvislé praxe o prázdninách slušnou mzdu, pracují nejdřív v Rakousku, poté mohou v řadě dalších zemích, jako je Švýcarsko, Dánsko, a jsou pak schopni si celé studium financovat.
Rakušané umožnují nástup na odborné školy už po osmém ročníku základní školy. „Využít toho mohou v rámci pravidel Evropské unie i čeští studenti a devátou třídu si dodělat v rámci prvního ročníku u nás. Máme několik takových žáků. Tříletý obor pak není úplně klasickým učňovským oborem, jak jej známe. Těžko se k tomu hledá ekvivalent, blíží se nejvíc termínu odborná škola, takže absolventi získají vyšší kvalifikaci,“ vyjmenovává další výhody Dana Vařachová.
Přihlášky na zdejší studium mají termín podání do konce ledna. Případně je možné se sem ještě podívat 24. ledna od 17.00 do 19.00 na další den otevřených dveří. Zkoušky proběhnou v únoru a skládají se výlučně z německého jazyka formou testu a krátkého ústního pohovoru pro.
Alžběta Janíčková