Lukáš Dubec: Naší největší výzvou je přizpůsobit se změně klimatu
Lukáš Dubec, 1. náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a kandidát za Českou pirátskou stranu, hodnotí uplynulé volební období jako dobu plnou výzev a úspěchů. V rozhovoru se ohlíží za krizovým řízením během pandemie Covid-19, bojem s následky tornáda a uprchlickou krizí z Ukrajiny. Rovněž zdůrazňuje význam projektů zaměřených na ochranu životního prostředí a adaptaci na změny klimatu. Na následujících řádcích se také dozvíte, na co by se rád soustředil v případě zvolení pro další období.
Jak hodnotíte uplynulé volební období z hlediska Vaší práce jako 1. náměstka hejtmana? Na které dosažené výsledky jste nejvíce hrdý?
Z mého pohledu bylo nejdůležitější zvládnout krizové řízení v době pandemie Covid-19, následně se vypořádat s následky tornáda a také zajistit potřebná opatření v době uprchlické krize vyvolané válkou na Ukrajině. Toto byly stěžejní události a úkoly v první polovině našeho volebního období. Myslím si, že spolupráce se složkami IZS byla vynikající a že jsme to zvládli a na to jsem hrdý. Následně bylo důležité na základě zkušeností aktualizovat krizové plány tak, abychom na podobné situace byli v budoucnu lépe připraveni. I to se dle mě povedlo. A pokud se podíváme na oblast životního prostředí, tak jsem hrdý na to, že se věnovalo více pozornosti a podpory opatřením, která nám pomohou přizpůsobit se změnám klimatu. Ať už se jedná o projekty zadržující vodu v krajině, dostatečné zásobování obyvatel Jihomoravského kraje pitnou vodou, podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie a stejně tak komunitní/komunální energetiky a zpracování Klimatického akčního plánu pro celé území Jihomoravského kraje. A ještě bych rád zmínil, že se celou dobu snažíme o efektivní rozložení podpory na celém území Jihomoravského kraje. Proto jsem i hrdý na to, že byla nasměrována dotační podpora na podporu bydlení a podnikání do oblastí, které jsou hospodářsky a sociálně ohrožené. V tomto případě se bavíme i o oblastech na Znojemsku. A ještě bych rád zmínil proces transformace sociálních pobytových služeb, kterou rozhýbala kolegyně radní Jana Holomčík Leitnerová.
Jaké jsou podle Vás největší výzvy, kterým kraj v oblasti životního prostředí čelí? Jaké konkrétní kroky plánujete podniknout, pokud budete znovu zvolen?
Největší výzvou je změna klimatu. Naším úkolem je se této změně co nejvíc přizpůsobit, abychom zmírnily negativní dopady. Voda a její dostatečné zásoby jsou v tomto klíčové, stejně jako stav naší krajiny z pohledu dostatečného množství zeleně a kvality zemědělské půdy, která je ohrožována jak větrnou, tak vodní erozí. V celém tomto úsilí nám výrazně pomůže Klimatický akční plán, který jako strategický dokument nastaví cestu pro celé území Jihomoravského kraje. V případě mého znovuzvolení se budu zasazovat o jeho dokončení a následné naplňování ve všech oblastech, kde má Jihomoravský kraj kompetence. A rozpracovány jsou i další velké projekty, které bude potřeba dokončit. Jako je například propojení Dunaje a Dyje vodním kanálem, rozšiřování vznikajícího krajského energetického společenství, podpora opatření, které zvýší kvalitu vypouštěných odpadních vod a znovuoteřevní tématu spojeného s rozšířením páteřní závlahové soustavy.
Participace občanů a otevřenost úřadů jsou témata, kterým jste se intenzivně věnoval. Jak byste chtěl tato témata dále rozvíjet v příštím volebním období?
Participace (nebo-li zapojování) veřejnosti je velmi důležité. Použili jsme tento přístup právě při nastavování pravidel dotačních programů v oblasti životního prostředí jako je například Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, Podpora energeticky úsporných opatření nebo i v sociální oblasti jako je Podpora terénních služeb a zlepšení paliativní péče. Přijde mi totiž opravdu důležité, aby se do nastavování pravidel zapojili hlavně ti, kterých se daná podpora týká. Z pohledu otevřenosti krajského úřadu se dle mě podařilo dosáhnout velkého posunu při zveřejňování dat, informací a také všech možných materiálů, které zveřejnit lze. Určité změny doznaly krajské internetové stránky a stejně tak i portál pro sdílení dokumentů. A dovolím si ještě zmínit odstranění turniketů ve vstupu do budovy krajského úřadu, což vnímám velmi pozitivně z pohledu otevřenosti a přístupnosti.
Máte v plánu iniciovat nějaké nové projekty nebo změny, které by mohly významně ovlivnit život občanů kraje v příštích letech?
Každý den vnímáme probíhající změnu klimatu. O to výrazněji, pokud se nacházíme v oblasti, která je velmi zemědělsky aktivní. Takovouto oblastí je například Znojemsko. Velkou výzvou pro celé toto území a ostatně pro celý jih Jihomoravského kraje je koordinace napříč obcemi a městy a společný postup při plánování a realizaci adaptačních opatření se zapojením odborné veřejnosti. Tomuto bych se chtěl v nadcházejícím období věnovat. Další významné téma pro mnoho obcí jsou zvířecí útulky a stejně tak i odchytové služby pro tato zvířata. Mým cílem je do budoucna nastavit systémovou podporu takovýchto služeb. Stejně tak rozšiřovat zacílenou podpory do oblastí, které jsou hospodářsky a sociálně ohrožené. Další téma, které bych chtěl posunout dál, je veřejné stravování a s tím spojené větší využívání lokálních potravin tak, aby se co nejvíc zkrátil dodavatelský řetězec a více jsme tak podpořili naše lokální zemědělce a producenty.
Jaké poselství byste chtěl vyslat voličům před nadcházejícími volbami? Co by podle Vás měli vědět, než se rozhodnou, komu dají svůj hlas?
Chtěl bych tímto vyzvat všechny obyvatele Jihomoravského kraje, aby využili svého práva hlasovat v nadcházejících volbách do Zastupitelstva Jihomoravského kraje. Pečlivě se podívejte do volebních programů jednotlivých kandidujících stran a hnutí a podpořte ty, kteří slibují reálné a splnitelné cíle, které kraj může opravdu ovlivnit. Já doufám, že Česká pirátská strana (Piráti) pro vás bude dobrou volbou.
-rz-