Letošní rok přeje fíkům!
Kdo by neznal fíky! Fíkovník smokvoň pochází z Přední Asie a byl pěstován již tři tisíce let před naším letopočtem, což z něj dělá jednu z prvních kulturních plodin. Pěstováním fíků je typická oblast subtropů, kde si s chutí zralé fíky trháme na dovolené. Na jih otočené polohy na Znojemsku v posledních letech splňují klimaticky podmínky pro bezproblémové pěstování fíkovníků i bez zimního zakrývání, klimaticky jsme se tak v podstatě posunuli do chladnějších subtropů. Tedy oproti stavu před dvaceti lety, kdy si plodící fíkovníky pamatuji pouze ze skleníku nebo ve speciální zimní péči.
Reklama
Posledních deset let fíkovníky není potřeba zakrývat, a tak na Znojemsku sklízíme fíky tradičně dvakrát do roka, právě teď začala první sklizeň. Letním fíkům říkáme breba fíky. Objevují se na loňském dřevě. To je důležité vědět, protože kdo na podzim nebo na jaře fíkovníky ořezal, o tuto sklizeň přijde. Právě na podzim založené fíky v minulosti přes zimu vymrzaly.
Dvojí sklizeň na Znojemsku
Zajímavostí je, že fíky plodí v posledních letech lépe než meruňky.
Další sklizeň fíků bývá na podzim, v září a říjnu. Na jihu Evropy je tato druhá sklizeň tou hlavní. Tady na Znojemsku ale dozrávají jen potud, pokud je suchý a slunečný konec léta a podzim. Fíky totiž mají tendenci do sebe vstřebávat vodu a praskat, s čímž souvisí i rychlá zkáza ovoce.
Pěstování fiků má na Znojemsku hlubokou tradici.
Nejstarší dochované fíkovníky známe z Hradiště u pana Zezuly. Už je pěstují ve třetí generaci, přitom fíkovník u jeho domu existoval už v době, kdy se do něj po válce rodina nastěhovala.
Legendární je vyprávění…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.