Legalizace kompostování mrtvol i sexuální obtěžování v církvi
Mezinárodní filmový festival Jeden svět přivítá diváky ve znojemském Kině Svět od 18. do 28. března. Prostřednictvím silných dokumentárních snímků a debat upozorní na nejrůznější palčivá témata, která rezonují ve společnosti.
Reklama
Během desetidenní filmové nabídky bude promítnuto tucet filmů, jejichž témata budou povětšinou bolestná.
„Prozkoumáme stav demokracie v Maďarsku, rostoucí vliv Číny na Afriku, situaci na Slovensku a v Rusku, ale také téma duševního zdraví, vlivu sociálních sítí nebo environmentální problematiku. Diváci budou mít možnost vést zajímavé debaty s režisérem, politologem či novinářem. Chybět nebude ani doprovodný program nebo školní projekce, které každoročně přibližují důležitá témata studentům základních a středních škol,“ říká ředitel Znojemské Besedy Karel Semotam.
Pan Nikdo proti Putinovi
Film Pan Nikdo proti Putinovi nabízí unikátní pohled na ruskou propagandu prostřednictvím osobního příběhu učitele Pavla Talankina. Snímek měl světovou premiéru na Sundance Film Festivalu, kde získal Zvláštní cenu poroty za nejlepší světový dokument. Pavel Talankin žil v malém ruském městě, kde pracoval jako oblíbený učitel. Po začátku invaze na Ukrajinu byl nucen přizpůsobit výuku novým osnovám a dokumentovat je na kameru. Tento pokyn si však vyloží po svém a zaznamenává události tak, jak se skutečně dějí, nikoliv tak, jak by si je vojenský režim přál zobrazovat. Snímek vznikl na základě materiálu, který učitel vynesl z Ruska, když pochopil, že začíná budit příliš pozornosti a že se kolem něj stahuje smyčka. Hosté budou moci po projekci v Kině Svět debatovat se samotným hlavním protagonistou dokumentu.
Metastázující rakovina made in China
Každý den festivalu se můžete těšit na jednu večerní projekci v Kině Svět nebo v GaPu. Celý festival otevře v pondělí 18. března od 19.00 hodin dokumentární mozaika Doktor na tripu o psychedelicích a hledání nové cesty k léčbě duševních chorob západní společnosti. Po projekci bude následovat živá diskuse s režisérem Davidem Čálkem, který je známý svou schopností natáčet v extrémních podmínkách.
Druhý večer bude věnován dokumentu, který se zaměřuje na vliv čínské expanze. Obrovská průmyslová zóna čínských firem v Etiopii nabízí desetitisíce pracovních míst, ale prosperuje na úkor místních. Film zachycuje vidinu prosperity očima tří žen. Po projekci bude s diváky diskutovat Klára Němečková ze Středoevropského institutu asijských studií.
Mořeplavec Rudolf Krautschneider
Příběh umírající maďarské demokracie přiblíží film Demokracie noir. V hlavní roli se představí Viktor Orbán a tři ženy, které odhalují mocenské praktiky současné vlády. Novinové články, televizní reportáže nebo blokování silnic, to jsou všechno nástroje, kterými se tři hlavní hrdinky snaží poukázat na současné problémy země. Tím se ale stávají trnem v oku vládnoucímu režimu.
První týden projekcí završí v Kině Svět páteční snímek Domovem je oceán. Cestovatelský dokument o inspirativním vykročení z komfortní zóny přináší kromě ekologických aspektů i palčivé téma odpovědnosti a svobody. Své zkušenosti ze života na moři přijede vyprávět mořeplavec se znojemskými kořeny Rudolf Krautschneider.
Následující dva snímky se věnují vlivu sociálních sítí na naše myšlení i konání. V napínavém investigativním dokumentu Hacknout hejt rozkrývá švédská novinářka síť pravicových extremistů, kteří se šířením online nenávisti snaží destabilizovat stávající společenský a politický systém. Pozvání na diskusi po projekci snímku přijal Miloš Gregor, politolog na Masarykově univerzitě.
Dokument Necítím nic, který je prodchnutý černým humorem, ukazuje, kdo skrze moderní technologie narušuje naši psychickou rovnováhu. Autor se s kamerou vydal pátrat po celém světě. Postupně zjišťuje, že jsme se všichni stali obětí profesionálních emočních manipulátorů. Od USA přes Evropu a Rusko až po Čínu, od jednotlivců až po obří korporace.
Ve středu od 19.00 hodin mohou diváci navštívit také projekci snímku Pozor, padá SNG! v GaP (Galerie a Prostor). Časosběrný dokument mapuje strastiplnou cestu za rekonstrukcí Slovenské národní galerie, ve druhém plánu podává tragikomickou zprávu o stavu slovenské kultury a společnosti.
Sexuální obtěžování v lůně církve
Na sousedním Slovensku zůstaneme i ve čtvrtek 27. března v Kině Svět, kdy prostřednictvím pásma krátkých filmů promluví talentovaní studenti bratislavské filmové školy. Róbert Mihály ve svém dvojbloku reportážních filmů – Nejkrásnější kout v širém světě a Ať žije smrt – upozorňuje na vzmáhající se nacionalismus slovenské společnosti i radikalizaci dezinformátorské scény, zatímco Zpověď se vynalézavou formou noří do autorčiny zkušenosti se sexuálním obtěžováním v lůně církve. Celý festival zakončíme citlivě natočeným dokumentem Zkompostuj mě, který sleduje belgickou aktivistickou skupinu, která usiluje o legalizaci kompostování lidských těl jakožto ekologické alternativy pohřbívání. Následovat bude debata s Blankou Javorovou, zakladatelkou projektu Ke kořenům.
Speciální projekce
Letošní ročník zavítá s platformou Promítej i ty! do Městské knihovny Znojmo. Právě tam uvede v pondělí 10. března od 09.00 hodin snímek Byl jednou jeden ostrov. Program zve také na přednášku proslulého světoběžníka Rudolfa Krautschneidera v Kině Svět nebo prožitkové setkaní ve staré pekárně na Velké Mikulášská.
Festival se z velké části zaměřuje na žáky a studenty základních a středních škol, pro které v termínu 18. až 28. března připravuje speciální dopolední projekce.
-TIK-