Komunisté místo krále chtěli Žižku
Herec Miroslav Hrabě se v pátek a v sobotu projde opět městem jako Jan Lucemburský. Už po jedenácté. Je proto služebně nejstarším králem Znojemského historického vinobraní. Celkem se v této roli od roku 1966 vystřídalo osm představitelů. Místo Jana Lucemburského se v průvodu také dvakrát objevil jako ústřední postava Přemysl Otakar I. a jednou dokonce Jan Žižka s palcátem. Elišek Přemysloven mělo vinobraní devět, v pořadí desátá se představí letos. I takové zajímavosti odhaluje pohled do jubilejní, unikátní čtyřicetileté historie největších slavností vína a burčáku u nás. Okolnosti jeho vzniku a rozsah totiž nemají v jiném městě obdoby. Pojďme zavzpomínat. S těmi počty je to ale trochu složitější.
Reklama
Vstupné sedm korun
Ještě před rokem 1966 se uskutečnilo ve dnech 9. a 10. října už jedno vinobraní, označované za ročník nultý. Jan Lucemburský chyběl. Hlavním pořadatelem byly Restaurace a jídelny Znojmo, samozřejmě pod záštitou Místního národního výboru Znojmo. Program se odehrával na náměstí Míru, v hotelu Znojmo a v Lidovém domě. Vstupné sedm korun. A co zní v dnešní době jako sci-fi, pro potěšení návštěvníkům hrála dechovka. Mázhauzy fungovaly čtyři.
Jako režisér a autor scénáře se podílel František Koukal, skaut, divadelní ochotník a velký nadšenec. Povzbuzený úspěchem slavnosti později doplnil ještě o rytířské turnaje na stadionu u sokolovny, kde byly tenkrát, jak vzpomínají pamětníci, ustájeny desítky koní. Tehdy ještě nebyl problém jich v takovém množství na okrese sehnat. Aby trávník koně nepoškodili, organizátoři na něj položili gumový podklad.
Věhlas vinobraní strmě stoupal napříč celou republikou. V roce 1967 přišlo během tří dnů rekordních a dosud nepřekonaných 110 000 platících návštěvníků. Československá televize odtud odvysílala dva přímé přenosy v délce tří hodin. Jenže to už se nenápadně blížil z východu zlověstný mráz.
Armáda v záloze
Roku 1968 vinobraní, pečlivě a dlouze připravované, neproběhlo kvůli vpádu sovětských vojsk. Oficiálně se to říkat nesmělo. O rok později se komunisté na ústředí v Praze báli při tak masové akci nepokojů. Uvažovali o…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.