Dům, který se znovu probudil: V srdci Znojma ožila renesanční perla
Na Masarykově náměstí stojí památný dům, který nově získal druhý život – ne jako tichý svědek dějin, ale jako rušné centrum vinařství, ubytování a společenských událostí. Tato raně renesanční stavba z 16. století prošla díky současnému majiteli Vlastimilu Nešetřilovi zásadní rekonstrukcí, která nejen oživila původní krásu domu, ale přinesla i moderní využití, jež reflektuje místní tradice.
Příběh historie a moderní architektury
V roce 2017, kdy Nešetřil dům zakoupil, zde byl krátce provozován malý winebar s nabídkou lokálních vín. Vzápětí se však pustil do náročného projektu rekonstrukce s vizí vytvořit ve Znojmě reprezentativní funkční vinařský prostor, kde by se víno vyrábělo, degustovalo, prodávalo a zároveň sloužilo k pořádání společenských akcí a hostům k ubytování. Na projektu se podílel ateliér ORA (originální regionální architektura) s architekty Janem Veisserem, Janem Horou a Barborou Horou, zatímco interiér apartmánů navrhla architekta Paula Peková. Samotnou realizaci pak obstarali stavební firmy Vladislava Tomana a Dalibora Pousteckého (PK Timber) a na ochranu kulturní památky dohlíželi pracovníci památkové péče Pavla Matulová a Zdeněk Čižmář.
Ambiciózní plán všechny donutil využít doslova každý centimetr všech úrovní domu, jeho dvora a sklepů navazujících na znojemské historické podzemí. Každý kout, od vstupního mázhauzu až po sklepy, je nyní příběhem, v němž se snoubí historie s moderní architekturou.
V mázhauzu, jenž slouží jako vstup i technologické centrum, zraje víno v keramických nádobách zvaných kvevri zakopaných do podlahy a betonových vajíčkách o objemu 1000 litrů, což umožňuje návštěvníkům vidět vinařský proces na vlastní oči.
V mázhauzu se víno prodává i degustuje a vstupuje se jím do apartmánů v prvním a druhém patře a kovanou bránou do dvora domu.
Dvůr jako podmanivé okno do kapucínské zahrady
Stěžejní částí projektu je dvůr. Úzký pozemek situovaný mezi dvojici vysokých zdí. Ta první klášterní je kamenná, krásně zvětralá, porostlá břečťanem, vistárií a trubačem. Druhá zeď bývalého kulturního domu je naopak holá a předimenzovaná. Obě zdi rámují nádherný výhled do kapucínské zahrady a na reprezentativní budovu soudu, který byl podpořen i snížením ohradní zdi a demolicí původních dvorních budov.
I zde si architekti a stavební firma vyhráli, neboť součástí nové přístavby jdoucí ve stopě původního – za války zničeného – dvorního křídla, je zimní zahrada a provozní prostory. Celá přístavba je řešena jako soudobý pavilon ze dřeva, betonu, oceli a skla. Jeho střecha je vyhlídkovou terasou a rozšířením prostoru dvora.
Tajný vchod ukrývá krásy znojemského podzemí
Neméně působivé jsou podzemní sklepy, kam se vstupuje tajnými dveřmi v nové přístavbě. Zde, bez zbytečných zásahů do historické autenticity, najdou návštěvníci nejen výrobní prostory vinařství, ale i starobylou atmosféru propojenou se znojemským podzemím.
Sklepy v první úrovni jsou napěchovány nerezovými tanky a velkými dubovými a akátovými sudy a nachází se zde hlavní výrobní prostory vinařství. Ve druhém patře sklepa jsou umístěny dubové barikové sudy a tato část přímo navazuje na znojemské historické podzemí.
Ubytování s výhledem na radniční věž
Pro ty, kteří si chtějí užít Znojmo o něco déle, dům nabízí dva pohodlné apartmány s výhledem na městské památky, blízko k proslulé radniční věži, hradnímu komplexu s rotundou sv. Kateřiny či Louckému klášteru.
Letošní rok přinesl završení rekonstrukce obnovou fasády, včetně renovace barokních ozdobných prvků a okenních šambrán, která vrací domu jeho klasicistní šarm. A dnes se tu opět scházejí místní i turisté, kteří mohou kromě vína ochutnat i piva z mikropivovaru Jonatán. Součástí jsou degustace a prohlídky vinařství přímo s majitelem Vlastimilem Nešetřilem, pořádání firemních a rodinných akcí na klíč nebo letní venkovní koncerty. Masarykovo náměstí se tak znovu rozjasnilo nejen díky krásné fasádě domu, ale především kvůli atmosféře, která přivádí tradice a společenský život zpět do jeho středu.
Připravil: Dominik Burdel
foto: archiv VN