Dočká se moravskokrumlovský Masaryčák své slávy?
Ing. arch. Radek Pasterný z brněnského Atelieru CL3 je podepsán pod návrhem revitalizace Náměstí TGM v Moravském Krumlově. Nedávno mohli tamní zastupitelé posoudit, jak působivě vypadá vizualizace tohoto prostoru, který už léta volá po tom, aby bylo investováno do jeho oživení. „Právě dnes – v pondělí 13. listopadu v 17.00 hodin na radnici – to bude veřejnost, která dostane příležitost vyjádřit svoje připomínky i názory. Nyní se projektuje a připravuje vše potřebné pro podání žádosti o dotaci,“ vyjádřil svoje stanovisko a současně optimistickou naději starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.
„Hlavním úkolem revitalizace náměstí je zlepšení životního prostředí, které má zásadní vliv pro každého člověka, jenž v tomto prostoru tráví svůj čas. Náměstí v Krumlově plní historicky jednu z nejdůležitějších společenských funkcí v městské aglomeraci. Udržitelnost návrhu spočívá nejen v sociální rovině, ale bere ohled také na výběr použitých materiálů, které preferují estetickou kvalitu a trvanlivost. Samozřejmostí je výsadba nových stromů a ekologické nakládání s dešťovou vodou. Ovšem v této koncepci má člověk absolutní prioritu. Návrh klade důraz na to, aby poskytl všem stejné možnosti přístupu, pohybu i pobytu,“ uvedl pro náš list Radek Pasterný.
Starosta Tomáš Třetina vnímá revitalizaci náměstí jako jednu ze svých priorit.
„Při zadávání náročného úkolu revitalizace jsme preferovali, aby byla zachována historie a minulost tohoto náměstí. Současně ale nesmíme opomíjet veškeré atributy, které přináší současnost. Klimatické podmínky, zhušťující se doprava, optimální energetická hospodárnost a vše to skloubit tak, aby věci fungovaly jak ekologicky, tak ekonomicky,“ řekl starosta.
Poměrně tvrdý oříšek, který musel Atelier CL3 rozlousknout, bylo navrhnout zpevněné plochy, jež umějí velmi výrazně vsakovat dešťovou vodu a zakomponovat plochy s výsadbou trvalek, největší z nich budou tvořit takzvané dešťové záhony. „V místě dopadu srážek tedy bude probíhat jak vsakování, tak výpar, což je jedno z opatření, které by mělo zlepšit celkové klima na náměstí. Dalším složitým úkolem každého takového návrhu je koordinace norem a následných požadavků dotčených orgánů státní správy a vlastníků technické infrastruktury,“ popsal Radek Pasterný.
Z hlediska urbanistického se tedy některé věci změní, ale jiné nikoliv.
„V návrhu se částečně vracíme do podoby náměstí před válkou. Zanecháváme lípy malolisté lemující náměstí. Z našeho pohledu jasně definují prostor před domy, obchody, kavárnami či restauracemi. Střed náměstí ponecháváme volný, aby umožňoval konání nejrůznějších akcí, kulturních, sportovních, sociálních, obchodních anebo edukačních. Na těžiště náměstí navazují po jeho stranách dva hájky – pravidelně vysázené stromy, které mají za úkol vytvořit stinné místo s relaxačními prvky. Součástí těchto hájků jsou pro nás i dva stěžejní body celého návrhu – nová kašna a socha T. G. Masaryka,“ popsal Radek Pasterný.
„Na delších stranách náměstí jsou za hájky umístěny plochy pro parkování osobních automobilů. Ve východní částí je parkování průjezdné do další části historického jádra. Parkovací plocha v západní části náměstí je pak neprůjezdná. Severní část náměstí se stává pěší zónou. Průjezd vozidel v této části bude možný pouze pro zásobování, případně pro vyzvednutí zboží z obchodů,“ uzavřel starosta Tomáš Třetina.
Vlastimil Mrva