Díky opilým fachmanům Jevišovice slaví
Stavba empírového kostela, který dominuje náměstí v Jevišovicích, započala roku 1823. Podle vzoru kostela svatého Jana Nepomuckého v obci Dyje jej nechali – jako náhradu původního kostela svatého Mikuláše – vybudovat tehdejší vlastníci jevišovického panství, rod hrabat z Ugarte.
Kostelu, který je na seznamu kulturních památek České republiky, dominují varhany zhotovené již v roce 1748, tedy osmdesát let před samotnou stavbou kostela.
Tento hudební nástroj je velmi cenným dílem, který byl původně instalován v chrámu na Petrově v Brně, odkud byl převezen do Jevišovic.
Varhany však byly několikrát opravovány, čímž byla jejich umělecká a hudební cena neodbornými opravami značně znehodnocena a hlasově ochuzena.
Letos byla skončena náročná oprava, poněvadž některé rejstříky se dochovaly jen částečně. Také píšťaly v pedálu a měchy jsou zcela nové. Ostatní části hracího stroje ovšem byly pečlivě opraveny a nakonzervovány, aby vydržely nejméně dalších padesát let.
Je třeba si uvědomit, že jevišovické varhany jsou především památný nástroj, na který nemohou být kladeny stejné požadavky jako na moderní varhany.
Předností varhan je nejen kvalitní původní zvuk odpovídající zvukovému ideálu varhan 18. století, ale i mechanická traktura zejména při ovládání kláves a nasazování tónů.
Dle pověsti měl stát v Jevišovicích okopírovaný kostel z Dyje, takže farář vyslal řemeslníky, aby vzali míru. Fachmani vyrazili, ale došli jen do Hlubokých Mašůvek, kde se zdrželi v místním hostinci. Vrátili se do Jevišovic a faráři zatajili, že do Dyje vůbec nedošli, nicméně založili základy a začalo se stavět. Faráři se to ale moc nezdálo, vypravil se do Dyje, kde zjistil, že kostel je mnohem menší – a pravda s braním míry vyšla najevo.
Ale díky opilým řemeslníkům mají Jevišovičtí krásnou dominantu.
Zpracoval: -TIK-