CHIRMEDICA: Umělá inteligence už vyšetřuje na dermatologii
MUDr. Ivana Prochocká je emeritní primářkou dermatologického oddělení a nyní již několik let pracuje v nestátním zdravotnickém zařízení CHIRMEDICA na KLINICE PRAŽSKÁ. Dermatologii se věnuje již více než třicet let. V nedávné době se se svým týmem zúčastnila mezinárodního workshopu zaměřeného na celotělové vyšetření znamének.
Paní doktorko, můžete nám tuto novinku – která je ve Znojmě prezentovánab poprvé – představit?
Začala bych, pokud dovolíte, trošku obecněji. Celosvětově dochází již mnoho let k nárůstu zhoubných kožních nádorů. V posledních třech letech zaznamenáváme nárůst zhoubných kožních nádorů i v naší ambulanci. Ačkoliv je naše pracoviště vybaveno nejmodernějším typem optického a digitálního dermatoskopu, začali k nám docházet pacienti, kteří mají na těle desítky a někdy i stovky znamének nebo jiných pigmentových změn. Vyšetřit všechna tato znaménka je prakticky nemožné a ne všichni pacienti jsou při dotazu na eventuální změny barevnosti a velikosti schopni odpovědět. Někdy také z důvodu, že se znaménka nacházejí v lokalitách, kde si jich nevšimnou, nebo jsou znaménka tak malá a nevýrazná, že jakékoliv jejich změny nejsou běžným okem rozeznatelné.
Má tato situace nějaké lepší řešení?
Má. Existuje přístroj, který dokáže během několika minut vyfotit povrch celého těla a znaménka vyhodnotit. Chvíli nám ale trvalo promyslet, zdali má význam takové zařízení, respektive přístroj do Znojma pořídit. Z medicínského hlediska jistě ano, to je bez debat, ale otázka byla spíše ekonomická. Limitující byla cena přístroje a hlavně to, že vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění, takže si ho musí každý klient uhradit ze svého a až následně si může na své zdravotní pojišťovně zažádat o částečné proplacení. Nakonec u nás ale převládlo medicinské nadšení a v červenci jsme přístroj pořídili. Od září jsme pak spustili ostrý provoz. V současné době jsme druhým pracovištěm na jižní Moravě, které toto zařízení vlastní a používá.
Tak už mě příliš nenapínejte a prozraďte nám, o co vlastně jde?
Jedná se o celotělové skenování přístrojem Fotofinder ABTM body scan. Je to vlastně kamera s vysokým rozlišením a výkonným počítačem, která během deseti minut nasnímá celý povrch těla včetně drobných i několikamilimetrových změn na kůži. Následně tyto snímky lékař prohlédne a atypické změny zkontroluje ještě ruční digitální kamerou. V případě nejasného nálezu je toto zařízení vybaveno umělou inteligencí schválenou pro použití ve zdravotnictví, která obraz porovná s obrovskou celosvětovou databází podobných nálezů a v případě nejasností pomůže určit výši rizika. Celé vyšetření trvá zhruba půl hodiny a pacienta nijak nezatěžuje. Největší výhodou tohoto přístroje je ale to, že když přijde pacient po roce na kontrolní snímkování, přístroj sám zvýrazní všechna znaménka, u kterých došlo od posledního snímkování k nějaké změně. Ať už ve tvaru nebo v barevnosti. Stejně tak označí nově vzniklá znaménka. Takže už přesně víme, na které znaménko se zaměřit a vyšetřit.
Zní to zajímavě, ale jak postupujete, když je nález podezřelý?
Součástí pracoviště, kde pracuji, je i chirurgie, takže v těchto případech ihned pacienta objednáváme k chirurgickému odstranění. Řešíme tedy vše od diagnózy, léčbu až po další sledování pacienta.
Říkala jste, že jste ostrý provoz zahájili od začátku září, už se přístroj osvědčil?
Ano, během krátké doby používání jsme zachytili několik podezřelých nálezů a histologické vyšetření vzorku potvrdilo diagnózu, kterou jsme udělali pomoci FotoFinder ABTM body scan. Několik těchto nálezů bylo v místech, kde si jich lidé sami nevšimnou a jen pouhý pohled nenasvědčoval, že by se mohlo jednat o závažnější nález.
Jak často doporučujete vyšetření opakovat?
Celotělové vyšetření stačí jednou ročně. U některých nálezů si pacienty zveme i častěji, ale to většinou kontrolujeme jen jedno nebo dvě znaménka, u kterých máme podezření, že by se mohla vyvíjet. Stejně tak pokud má pacient sám pocit, že se mu nějaké znaménko mění, objednáme ho dříve a pak kontrolujeme pouze toto znaménko.
Řekněte mi, jakým způsobem tedy vybíráte pacienty, kteří jsou na toto vyšetření vhodní?
Vzhledem k tomu, že v naší ambulanci neřešíme pouze znaménka, ale rovněž ekzémy, lupénku, onemocnění nehtů a také další kožní problematiku, tak někteří pacienti primárně přijdou s jiným problémem a my až následně zjistíme, že je vyšetření celotělovým skenem pro ně vhodné. Vyšetření jim nabídneme a je na nich, zdali jej podstoupí. Pokud mají jedno či dvě znaménka toto skenování neprovádíme, ale vyšetříme je jen ručním digitálním dermatoskopem. No, a pak jsou klienti, kteří se objednají cíleně na vyšetření znamének, a to zdali je pro ně skenování celého těla vhodné, zjistíme při prohlídce.
Má šanci dostat se k vám na vyšetření či do vaší péče kdokoli?
Ano. Na našem pracovišti vyšetříme každého, kdo se objedná. Máme smlouvy s většinou zdravotních pojišťoven, takže většinu vyšetření mimo znamének si pacient nehradí, ale platí je zdravotní pojišťovna. Nemáme uzavřenou kartotéku. Ale je pravda, že někdy mohou být objednací doby delší. Pro celý náš tým je důležitá spokojenost pacientů a naše sestřičky dělají někdy téměř nemožné, aby našly pro klienta co nejvhodnější termín, ale někdy to prostě z kapacitních důvodů nejde a nezbývá než čekat. Samozřejmě na vyšetření znamének může přijít kdokoli, aniž by se u nás musel registrovat. Může nadále zůstat registrován u svého dermatologa, kam dochází s jinou kožní problematikou.
Ještě poslední otázka paní doktorko, kde vás najdeme?
Najdete nás na adrese KLINIKA PRAŽSKÁ, Pražská 1662/23, Znojmo. Telefon 773 726 207, nebo www.laserznojmo.cz.
Paní doktorko, děkuji za rozhovor a přeji hodně spokojených pacientů.
-TIK-