Byty místo průmyslu? Plán u nádraží vyvolává kritiku některých architektů
V prostoru za znojemským nádražím, v areálu bývalého ČSAD/ČAS na ulici Dobšická, by mohla vzniknout nová obytná čtvrť. Projekt prezentovala společnost IMA Holding, s.r.o. (jejímiž společníky jsou František Molík a Ing. Karel Smejkal) na červnovém zasedání Výboru pro plánování a majetek města Znojma. Záměr počítá s demolicí většiny stávajících budov, se zachováním administrativní budovy a s výstavbou nových domů pro bydlení a občanskou vybavenost. Součástí má být i vybudování nové lávky přes železniční trať k ulici 28. října.
Jan Hora: Je to zhoubné
„Každý developer zkusí cokoliv, aby se mu zhodnotil majetek. Z hlediska urbanistického a z hlediska veřejného zájmu je to zhoubné,“ uvedl architekt Jan Hora, který se dlouhodobě vyjadřuje k dění ve městě, a který současnou průmyslovou lokalitu u nádraží nepovažuje za vhodnou pro bydlení.
„Pak se výrobní areály rozlézají po zemědělské půdě té nejvyšší bonity – jako třeba plánované rozšíření areálu Nevoga – místo toho, aby se využívalo nevyužitých brownfieldů, likvidujeme si ten nejcennější neobnovitelný zdroj,“ vysvětlil architekt Hora.
Přesto je podle něj myšlenka revitalizovat brownfieldy principiálně správná.
„Ale zde určitě ne na bydlení. Máme tu kompaktní průmyslovou zónu, jakmile z ní začneme ukrajovat, začne ztrácet smysl. Bydlení je s výrobou dost často neslučitelné a mohou na tom být bity další podniky v zóně. Obyvatelé by si mohli začít stěžovat na jejich provoz. Poptávka po stavbě výrobních areálů zde navíc do nedávna byla veliká,“ zmínil dále Jan Hora.
Jak uvedl, město má dle jeho mínění přehršel jiných ploch vhodných pro bydlení.
„To ostatně potvrdil i orgán ochrany zemědělského půdního fondu (ZPF) při jednání městské reprezentace na krajském úřadu v Brně.
Podle…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.