Bude mít Znojmo sedmého plaveckého olympionika?
Tuto otázku jsme položili hlavnímu trenérovi plaveckého oddílu TJ plavání Znojmo Mgr. Jiřímu Kyněrovi. „Plavci našeho oddílu se zúčastnili šesti olympijských her, a to dokonce v řadě za sebou,“ říká v rozhovoru pro náš list Jiří Kyněra, jemuž se za svou trenérskou karieru podařilo vychovat šest plavců, kteří startovali v soutěžích pod pěti kruhy, a to se zatím žádnému jinému trenérovi v historii českého plavání nepodařilo.
Tomáš Peciar
Pane Kyněro, který z vámi vychovaných olympijských plavců byl nejúspěšnější?
Co se týká umístění tak to byla Olga Šplíchalová, která se probojovala do finále olympijských her v Barceloně 1992, kde tehdy skončila na 6. místě. Květoslav Svoboda v Aténách 2004 do finále jen těsně nepostoupil a skončil na 9. místě. Radek Beinhauer se umístil na 12. místě, Kristýna Kyněrová na 15., Pavla Chrástová byla 16. a Michal Rubáček 13. se štafetou.
Co se účasti týká byl nejúspěšnější Květoš Svoboda, který startoval na třech Olympijských hrách. Dalších pět znojemských plavců se zúčastnilo dvou Olympijských her. V Atlantě v roce 1996 a v Aténách v roce 2004 jsme ve výpravě měli dokonce tři plavce.
Za dva roky nás čekají další olympijské hry, které se tentokrát budou konat v Paříži. Bude náš region mít opět plavecké zastoupení?
Připravit sportovce na olympijské hry je běh na hodně dlouhou trať. Tím myslím několik roků přípravy a naplaváním 2000 – 3000 kilometrů za rok a to ve dvoufázovém tréninku jedenáctkrát za týden.
V roce 2019 byl horkým favoritem na olympijské hry v Tokiu Adam Hlobeň, který získal na mistrovství Evropy juniorů bronzovou medaili a splnil limit „B“, takže to vypadalo hodně nadějně. Ale v letech 2020 a 2021 v době covidu nezvládnul závěrečnou přípravu a nesplnil limit „A,“ který by mu zajistil nominaci.
Jedním z kandidátů do Paříže 2024 by mohl být Tomáš Peciar, který se od ledna 2022 připravuje v našem plaveckém oddíle. Koncem června plaval na mistrovství světa v Budapešti a vyplaval si 31. místo na 5 kilometrů. V polovině srpna by měl startovat na mistrovství Evropy v Římě.
Jaké máte podmínky pro přípravu svých svěřenců?
Tak jako ve všech sportech i u nás v plavání hrají jednu z nejdůležitějších rolí finance. Tím ovšem myslím finance na vrcholovou přípravu, minimálně čtyři soustředění v zahraničí ročně a několik startů na mezinárodních závodech. Podpora sportu dříve, hlavně pod vedením pana starosty Pavla Balíka, se odvíjela především od dosažených výsledků a reprezentace Znojma, takže plavci získávali medaile z mistrovství Evropy, mistrovství světa a světových pohárů. Hokejisté hráli extraligu a fotbalisté druhou ligu.
Současné vedení města se na to dívá úplně jinak. Reprezentování města na vrcholné úrovni pro politické zástupce není důležité. Jejich strohé prohlášení, „ať děti sportují,“ je značně nesystémové a krátkozraké. Většina měst přispívá na sport podle výsledků na republikových soutěžích a na mezinárodní úrovni (mistrovství Evropy, mistrovství světa, olympijské hry, Univerziáda). Děti by samozřejmě sportovat měly. Na tom se shodneme. Ale na rekreační úrovni, kdy chodí na dva až tři tréninky za týden, by to měli financovat rodiče s tím, že jim město například poskytne sportoviště bezplatně nebo za symbolickou částku.
Pro sportovce, kteří se chtějí probojovat do reprezentace a na vrcholné soutěže, je potřeba daleko víc času na trénink a systematickou několikaletou přípravou, třeba i deset roků. A to chce obrovskou vůli a odhodlání vydržet takto dlouho tvrdě trénovat.
Je podle vás plavání nejúspěšnějším sportem ve Znojmě?
Plavání je individuální sport a nevím, jak to adekvátně porovnat s kolektivními sporty. Ale vrcholem ve sportovním světě jsou olympijské hry a na těch se zúčastnili za Znojmo jen plavci. A to šestkrát za sebou.
Na světových soutěžích (mistrovství světa, mistrovství Evropy a Univerziáda) jsme získali 25 medailí, a to je nejvíc i v rámci plaveckých oddílů v České republice. Tato bilance bude ovšem už konečná, protože se v roce 2017 znojemské plavání rozdělilo na dva subjekty. Stávající TJ plavání Znojmo pokračuje v systému výchovy plavců od základního až po výkonností a vrcholové plavání na úrovni reprezentace. Kdežto druhý subjekt, který vzniknul na základě pomluvy zhrzeného trenéra a podpory některých rodičů a vedení města, je zaměřený hlavně komerčně. Jejich filozofie spočívá v náboru maximálního počtu malých dětí do kurzu plavání ve věku 5 až 10 let a rychlého výkonnostního růstu do 12 let, kdy v plavání teprve začínají mistrovství České republiky žactva. A právě tyto jejich děti na úrovni mladšího žactva už většinou končí nebo se výkonnostně nezlepšují. Tento přístup je metodicky úplně špatný a spousta talentovaných dětí skončí zbytečně předčasně aniž by rozvinuly svůj talent.
Jiří Kyněra
Měl byste nějaký vzkaz pro rodiče, kteří chtějí dát své dítě na dráhu plavání?
Rodičům, kteří chtějí, aby jejich dítě umělo nejenom plavat, ale aby bylo i úspěšné a systematicky se zlepšovalo a výkonnostně rostlo třeba až do reprezentace nebo dosáhlo mety Olympijských her, jsou dveře TJ plavání Znojmo otevřené. Najdou u nás trenéry, kteří mají zkušenosti s přípravou a výchovou vrcholových plavců.
-bur-