Kolumbus #2 posílá milion korun do znojemských základních škol
Do znojemských základních škol míří další finanční podpora od města Znojma, konkrétně díky projektu Kolumbus #2, který se zaměřuje na podporu vzdělávání v různých oblastech. Více než milion korun se přerozdělí školám formou provozního příspěvku. Ty jej využijí na projekty, které mají za cíl například zlepšit podmínky pro vzdělávání a práci s nadanými žáky.

Projekt Kolumbus #2 funguje od roku 2018 ve dvou rovinách – Institucionální podpora a Individuální podpora (stipendijní program), přičemž základních škol na území města Znojma se týká ta institucionální.
Projekt Kolumbus #2 běží úspěšně už čtvrtým rokem. Záleží na školách, jak moc ho využijí. Možností je hodně, ale první krok je zájem škol, které si samy vytvoří smysluplné projekty, zažádají o podporu z Kolumba #2 a poté je zrealizují. Projekty musí vždy splňovat základní cíl, a tím je podpora a rozvoj vzdělávání.
Letos si žádost o podporu z projektu Kolumbus #2 podaly všechny základní školy a navýšení jejich provozních příspěvků schválili radní města Znojma (29. března). Celkem se mezi školy rozdělilo 1 081 000 korun. Některé školy pořídí technickou podporu pro výuku, jiné podpoří své žáky na soutěžích a olympiádách nebo na zkvalitnění činností klubů a kroužků (materiál i odměny za vedení).
Stručný přehled projektů
ZŠ náměstí Republiky pořídí různé pomůcky pro experimentální výuku a experimentální sady (chemické pomůcky, pro robotiku aj.).
ZŠ Václavské náměstí využije finance ve více oblastech – pro rozvoj výuky v oblasti umění a kultura, pro podporu matematického a přírodovědného nadání, na zkvalitnění výuky digitální gramotnost žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí aj.
Na inovativní formy vzdělávání, nákup výukového software a e-learningových kurzů a pořízení specifického materiálu pro výuku přírodovědných předmětů se zaměřila ve svém projektu ZŠ JUDr. Josefa Mareše.
Na ZŠ Pražská využije finance na odměnu pro vedoucí klubu nadaných dětí a zájmových útvarů (Přírodní vědy v pokusech, Základy konstruování s 3D tiskem) a na pořízení pomůcek pro jejich potřeby.
ZŠ Prokopa Diviše vynaloží částku pro klub nadaných dětí (pořízení pomůcky pro výuku), na podporu a rozvoj uměleckého talentu (netradiční hudební nástroje aj.) a na prvky pro venkovní tělocvičnu.
ZŠ Mládeže pořídí nadstandartní didaktické pomůcky a zařízení neinvestičního charakteru, didaktický materiál na přípravu soutěží a učební pomůcky a materiál pro žáky ze sociálně znevýhodněných rodin.