Jan Rytíř: Z vzácných relikvií v kufru na půdě může po zádech běhat rozechvění i mráz
Když se na naši redakci obrátila Jana Rybenská Vorlická s tím, že její partner Jan Rytíř našel na půdě několik výtisků novin Znaimer Wochenblatt z roku 1941, patrně ani jeden z nich netušili, jaká tajemství podkrovní podlaží domu ještě ukrývá.
Přestavba rodinného sídla v Dolních Dunajovicích, kde mají Rytířovi kořeny pevně zapuštěné po několik generací, vydala svědectví o předcích. Pět kufrů s relikviemi čekalo dlouhá desetiletí na potomky klanu Rytířů.
Při rekonstrukci se bohužel tři z nich ztratily a Janu Rytířovi tak zbyly pouze dva. „Říkal jsem si, že by v nich mohla být spousta cenností, neváhal jsem a hned je začal prohledávat,“ popisuje, jak otevřel jeden z nich, který patřil babičce.
Obsahuje úlomky historie v podobě bohaté rodinné korespondence, fotek, známek, časopisů z 19. a 20. století, ale také například doklad o internaci v koncentračním táboře Ravensbrück z roku 1943, z něhož na první pohled i po letech mrazí.
„Byl vystaven na jméno jistého pana Juliuse Smida. Nejsem schopný to s určitostí potvrdit, ale mohl být mým vzdáleným příbuzným,“ přibližuje s vážným tónem Jan Rytíř s tím, že bližší informace o něm ale bohužel nezná.
Zato o historii rodu Rytířů, tedy alespoň větve, která je s ním pokrevně spjata, ví z vyprávění svého otce a dědečka například to, že jejich předci pocházeli původně z Rudlic.
„Někdy v osmnáctém století jsme tam vlastnili mlýn, dnes známý jako…
Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.
-bur-