Přestože onemocněl covidem, zemřel strachy
Do statistiky dat ministerstva zdravotnictví přibyla smutná zpráva. Ve znojemském okrese zemřeli v souvislosti s onemocněním Covid-19 dva lidé. Ještě v neděli 27. září se pod kolonkou s tímto údajem objevovala nula. Druhý den však už bylo všechno jinak. Znojemský region přesto stále patří v rámci kraje i republiky k těm, kde jsou tato čísla nejnižší. Například v Hodoníně se k pátku 2. října uvádělo šest, v Břeclavi dokonce šestnáct obětí.

U kolika z nich byl Covid-19 hlavní příčinou smrti, ale statistiky nezohledňují.
Mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá k prvnímu pacientovi sdělila velmi strohou informaci: „Mohu potvrdit jeho úmrtí v naší nemocnici, Covid-19 hlavní příčinou nebyl,“ informovala Petra Veselá.
O tom, zda šlo o muže či ženu a kolik bylo oné osobě let, tisková mluvčí nemluvila. Není to poprvé, kdy je Petra Veselá takto informačně skoupá.
K případu však redakce našeho listu – bez pomoci jakýchkoli mluvčích – zjistila následující údaje.
Podle zdrojů blízkých rodině se jednalo o muže, kterému nebylo ještě padesát let. Měl však psychické problémy a jednu dobu dokonce odmítal jíst. Mimo jiné právě kvůli obavám z covidu, jímž se nakonec skutečně nakazil.
Odborníci přitom obecně upozorňují, že dobrý psychický stav a optimismus významně ovlivňují imunitu a celkovou odolnost organismu. Lidé se zvýšenou hladinou stresového hormonu jsou proto v daleko větším ohrožení, že na koronavirové onemocnění zemřou.
„Aktivace takzvané stresové osy může mít dalekosáhlé důsledky pro zdraví lidí, zejména pokud vyvolávající podnět přetrvává. Lze očekávat změny nálady, zhoršení chronických onemocnění, změny stravovacích zvyklostí a podobně,“ potvrdila v minulých dnech našemu listu Julie Dobrovolná z brněnské Masarykovy univerzity.
Alžběta Janíčková