Místo do lázní jeďte v sobotu 5. září za Bedřiškou do Jiřic
Jen málokdo nezná stále aktivní, třiadevadesátiletou malířku s neuvěřitelnou energií – Bedřišku Znojemskou. Ve svých obrazech s nádechem mystiky otevírá všem vnímavým lidem bránu do jiného světa. Setkat se s touto mimořádnou osobností mohou její příznivci, přátelé a známí v sobotu 5. září v galerii v Jiřicích při příležitosti desátého výročí otevření. V podstatě je to jako si zajet relaxovat někam do lázní.
„Bedřiška Znojemská je obdivuhodná, setkat se s ní, to je stejné, jako pobýt čtrnáct dní v lázních,“ říká o ní Luboš Denner, její blízký spolupracovník.
„Každý den pracuje, každý den vstává plná optimismu a na práci se těší. Má úžasnou kondici. Prostě pobýt s ní jen chvíli, to máte hned dobrou náladu,“ tvrdí.
Přitom i Bedřiška Znojemská v minulosti prožila, jako v různé míře každý, velmi složitá období. V padesátých letech se dokonce musela vzdát studia medicíny kvůli kádrovému posudku a zvažovala emigraci. Až do 90. let tvořila v ilegalitě, hrozilo jí dokonce vězení.
Po smrti manžela, těsně po sametové revoluci, obrovský smutek léčila právě prací – malováním obrazů. V podstatě od té doby nepřestala.
Své příjmení Znojemská, které je jejím pseudonymem, zvolila podle místa, kde se narodila a kam ji vážou vzpomínky a citový vztah k řadě lidí.
Galerii v Jiřicích založil ostatně její vzdálený příbuzný a též obdivovatel Petr Vystrčil. Jsou zde vystaveny obrazy z různých období její tvorby a o okolnostech vzniku každého z nich bude na sobotním setkání vyprávět.
„Má stále neuvěřitelnou paměť, takže ke každému obrazu zná jeho historii, i když jej malovala už před řadou let,“ dodává Luboš Denner.
Na jedné straně je její tvorba zneklidňující, plná smutku, nečitelnosti a krutosti světa, na straně druhé uklidňuje lyrickými podtóny a symbolikou znovuzrození. Prostě obsahuje vše, co život obnáší. Žal i radost, ale především naději.
Alžběta Janíčková