logo
|
Přihlášení
Aktivace předplatného
Nezávislé noviny s tradicí od roku 1919
  • Úvod
  • Události
  • Krimi
  • Kultura
  • Sport
  • Rubriky
    • Jak to vidí studenti
    • Divoký zelinář
  • O nás
  • Předplatné
  • Kontakty
  • Vydání
Kultura
15.1.2019 00:00

Kolumbie – Ztracené město

Přednáška dvojice amatérských dokumentaristů – Davida Surého a Marta Eslema bude pojednávat o Ztraceném městě neboli Ciudad Perdida ležícím hluboko v džungli v oblasti národního parku Sierra Nevada de Santa Marta, která je vedle Údolí soch u San Augustinu nejvýznamnější předkolumbovskou historickou památkou v Kolumbii.


David Surý a Mart Eslem v kolumbijské džungli. foto: archiv cestovatelů

Bylo objeveno v roce 1972, kdy se na místním černém trhu začaly objevovat zlaté sošky a keramické nádoby, jež odtud pocházely. „Úředně“ bylo objeveno v roce 1975.

Příslušníci zdejších kmenů Arhuaků, Kogiů a Arsariů tvrdí, že prý místo znali a pravidelně je navštěvovali. Jeho existenci však drželi v tajnosti, neboť je považovali za sídelní středisko svých předchůdců z kmene Taironů.

Jedná se o prastarý komplex 169 kamenných teras se schody a stavbami na vrcholcích hor, k nimž patří i síť dlážděných cest. Město bylo umístěno velice strategicky, tak aby obyvatelé mohli využívat výhod široké škály teplot a jednoduché dostupnosti všech přírodních zdrojů. Svojí polohou a krásou připomíná Machu Picchu.

Předpokládá se, že kulturní vrchol zažilo zhruba před 1500 lety. Jedinou možností, jak se do Ztraceného města dostat,  je šestidenní treking džunglí s četnými strmými stoupáními a klesáními, výchozím bodem je město Santa Marta v severokolumbijském departmentu Magdalena.

Samozřejmě zde neexistuje žádná infrastruktura, pochod ztěžují vysoké teploty a všudypřítomní moskyti. Jedná se o 52 km dlouhý trek, má obtížnost číslo 6. Nocuje se v džungli pouze v hamakách za vysokých teplot a přítomnosti moskytů.

V neprostupné džungli, kde ještě před pár lety vládli narkobaroni, žijí potomci dávné kultury Tairona, kteří se do nedostupných hor schovali před španělskými dobyvateli.

O místních indiánech Kogi se toho ví velmi málo, patří k civilizaci žijící mimo dosah globálního světa více jak 400let! Oblast obývají kmeny Kogi, Arhuaka, Kankuamo a Wiwa. Naslouchají radám svých kněží, kterým se říká Mamové. Ti pokládají svůj lid za staršího bratra, pověřeného péčí o dobro srdce světa, zbytek světa, a tedy i naši západní civilizaci pokládají za mladšího bratra.

Mamové nic nepředpovídají, pouze se snaží říci a upřímně věří v to, že jestli se nezměníme, svět zahyne. Přestane být totiž plodný.

Připravil: -eis-

< Starší přípravka první na turnaji v Brně Vinohradech
Požár v Oleksovicích zapříčinil přímotop >
92e42a09-pozv-nka-do-svota.jpeg
Pozvánka do světa, v němž to nejkrásnější vzniklo z fantazie
8b674c1f-492871205-1235375141922254-2818143282167623539-n.jpeg
Hláska nad Cornštejnem nabídne výhled téměř jako za středověku
78c4618a-dsc03848.jpeg
Fenomén zvaný Lesonická ochotnická sešlost
e6958c84-plastic-people-2019.jpeg
The Plastic People of the Universe Na Věčnosti!

Naši partneři

NESON s.r.o. - vydavatel týdeníku Znojemsko
Mariánské náměstí 965/6
669 02 Znojmo
IČ: 00351385, DIČ: CZ00351385

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Ceník inzerce

Odběr novinek e‑mailem

Zadejte svůj e-mail a už Vám neutečou žádné novinky

Comgate

Znojemsko 2024, Copyright © NESON s.r.o.

eclair design | Pagebuilder

logo
Úvod
Události
Krimi
Kultura
Sport
Rubriky Submenu
Jak to vidí studenti
Divoký zelinář
O nás
Předplatné
Kontakty
Vydání
Přihlášení
Aktivace předplatného
×